Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu medical si contributia la sanatate Va rog ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu medical si contributia la sanatate Va rog frumos spuneti-mi ...

Concediu medical si contributia la sanatate

Va rog frumos spuneti-mi exista vreo prevedere in legislatie care sa stipuleze ca un angajat care isi ia cincediu medical va trebui sa plateasca o contributie marita la sanatate? Multumesc!
Indemnizațiile pentru concediile medicale erau taxate până la finalul anului trecut cu 25% pentru contribuțiile la asigurările sociale (CAS) și cu 10% impozit pe venit.

De la 1 ianuarie 2024, la acestea se adaugă alți 10% – contribuția de asigurări sociale de sănătate (CASS).
Adica in 2023 pe perioada de concediu medical platit nu se retinea CASS din salariu brut corespunzator acelei perioade, CASS retinandu-se doar in cazul indemnizatiei pt zilele de munca si a concediului anual de odihna?
Iar acum CASS se retine si din indemnizatia platita in timpul concediului medical?

Inca o lamurire va rog ati mentionat 10% IV ; cand de aplica la venitul din salariu impozitul de 16% ?
cristinamariav, utilizator
Nu stiu sa existe o astfel de prevedere legala....