avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 142 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu medical si contributia la sanatate Va rog ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu medical si contributia la sanatate Va rog frumos spuneti-mi ...

Concediu medical si contributia la sanatate

Va rog frumos spuneti-mi exista vreo prevedere in legislatie care sa stipuleze ca un angajat care isi ia cincediu medical va trebui sa plateasca o contributie marita la sanatate? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:15, 1 Februarie 2024
Indemnizațiile pentru concediile medicale erau taxate până la finalul anului trecut cu 25% pentru contribuțiile la asigurările sociale (CAS) și cu 10% impozit pe venit.

De la 1 ianuarie 2024, la acestea se adaugă alți 10% – contribuția de asigurări sociale de sănătate (CASS).
Adica in 2023 pe perioada de concediu medical platit nu se retinea CASS din salariu brut corespunzator acelei perioade, CASS retinandu-se doar in cazul indemnizatiei pt zilele de munca si a concediului anual de odihna?
Iar acum CASS se retine si din indemnizatia platita in timpul concediului medical?

Inca o lamurire va rog ati mentionat 10% IV ; cand de aplica la venitul din salariu impozitul de 16% ?
Ultima modificare: Joi, 1 Februarie 2024
cristinamariav, utilizator
Nu stiu sa existe o astfel de prevedere legala....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua! este legal ca statul sa impoziteze concediul medical ... ParfyNicoleta ParfyNicoleta Bună ziua! Este legal ca statul sa impoziteze concediul medical prenatal și postnatal? Dar concediul crestere copil? Va mulțumesc pentru răspunsuri! (vezi toată discuția)
Impozitare concediu medical leonardy44 leonardy44 buna ziua! din ianuarie 2024, concediile medicale se impoziteaza de catre angajator? ex :cel cu urgenta chirurgicala? multumesc! (vezi toată discuția)
Buna ziua! Îmi puteți spune dacă este corect ca eu sa iau ... OanaMihaelaArvantidis OanaMihaelaArvantidis Buna ziua! Îmi puteți spune dacă este corect ca eu sa iau 2400 lei pe perioada concediului medical cu cod de indemnizatii 14, deși salariul meu net era de ... (vezi toată discuția)