Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajat in cadrul unei societati in proces de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajat in cadrul unei societati in proces de inchidere se poate angaja cu norma partiala intr-o alta societate?

Buna ziua,
Va aduc in fata urmatoarea speta la care apreciez un raspuns si daca se poate si o baza legala:
Dorim sa angajam o persoana care in prezent are CIM la o companie care urmeaza sa se inchida; sindicatul din cadrul respectivei companii negociaza salarii compensatorii pentru angajati. Dat fiind acest lucru as putea sa o angajaez pe respectiva persoana la norma de 4h/zi, fara functie de baza pana cand se rezolva situatia de la compania unde este in prezent?
Va multumesc!
da, se poate sa o angajatii pe respectiva persoana la norma de 4h/zi, fara functie de baza pana cand se rezolva situatia de la compania unde este in prezent.
Angajarea la 4h la cealalta companie va afecta primirea salarilor compensatorii de la cealalta companie unde exista functie de baza. Ar putea fi considerat conflict de interese daca persoana in cauza se angajeaza cu norma partiala intr-o alta companie?
Nu există vreo interdicție, se poate încheia un nou CIM. Salariul compensatoriu are rolul de a facilita tranziția către un nou loc de muncă. Trebuie totusi studiat si CIM sau CCM, dacă acesta există.
Cabinet de Avocat Baltă Adriana-Veronica, Avocat
Nu e niciun conflic de interes .. asa ceva se refera la cu totul alte situatii.