Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... cazier curat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

cazier curat

Sentinta este definitiva cu data de 31.01.2008.S-a primit 6 luni inchisoare cu suspendare in baza art.81 C.pen.si art.71 alin.5 C.pen dispune suspendarea conditionata a executarii pedepsei principale si accesorii pe durata unui termen de incercare de 2 ani si 6 luni.
Va rog sa-mi spuneti cu ce data aceasta pedeapsa nu mai apare in cazier.
La data la care pedeapsa va fi considerata executata, daca va veti conforma tuturor conditiilor impuse pe perioada termenului de incercare , veti fi reabilitat de drept, fara a fi necesar sa adresati plangere instantei. Totul este ca in cuprinsul termenului de incercare sa va abtineti de la a comite alte fapte antisociale si sa va indeplinti obligatiile civile , daca este cazul. In caz contrar , nu doar ca sansa dvs. pentru a fi reabilitat de drept nu va mai exista, ci chiar suspendarea conditionata v-ar putea fi revocata si sa va ispasiti pedeapsa aplicata intr-un loc de de detentie. . Succes.
ContSters47264, utilizator
Conform art. 86 Cod penal, daca condamnatul nu a savarsit din nou o infractiune inauntrul termenului de incercare si nici nu s-a pronuntat revocarea suspendarii conditionate a executarii pedepsei, el este reabilitat de drept.

Data este 1 iulie 2010.
Va multumesc pentru raspuns.Am pus acesta intrebare deoarece un avocat a spus ca reabilitarea are loc dupa 2 ani si sase luni(perioada de incercare)+6 luni inchisoare cu suspendare deci dupa 3 ani de la sentinta definitiva?