Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua Locuiesc in Bucuresti, in drm. taberei, ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua Locuiesc in Bucuresti, in drm. taberei, intr-un bloc ...

Buna ziua
Locuiesc in Bucuresti, in drm. taberei, intr-un bloc de 2 etaje cu 32 apartamente proprietate privata.Blocul de la inceput a avut centrala de bloc pentru incalzire.
INTREBARE:
-Exista un cadru legal care sa oblige ca aceasta centrala de incalzire sa fie intr-o mentenata facuta de cineva cu o calificare specifica?
Vreau sa spun ca mi se pare incorect, periculos si fara respectarea mediului ,ca la centrala sa umble orice locatar din bloc, care nu are nici o pregatire speciala pt aceasta activitate, dar este el mai "AUTOSTIUTOR IN TOATE"
Unde pot sa ma adresez pt reglementarea acestei probleme?
Multumesc mult
Trebuie sa se ocupe un fochist de centrala. Nu poate sa fie manevrata de oricine, întrucât dacă se întâmplă ceva, este răspunzător. Trebuie sa vorbiți cu cei de la Asociația de proprietari, iar dacă Asociația nu rezolva, faceți sesizare la primărie.