Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua! Cum vedeti aplicarea art.46 alin.2 din ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua! Cum vedeti aplicarea art.46 alin.2 din leg.360/2023, ...

Buna ziua! Cum vedeti aplicarea art.46 alin.2 din leg.360/2023, din pct.de vedere al angajatorului pt un salariat care se pensioneaza limita varsta, care declara ca nu mai lucreaza, dar dupa primirea instiintarii de la casa de pensii si incetarea CIM incheie un nou contract pe durata determinata, asa cum prevede codul muncii care ii permite obtinerea de venituri salariale care sa se cumuleze cu pensia. Este corect si posibil sau nu???
In interpretarea mea este posibil sa te reangajezi, dar la alt angajator, nu la acelasi.
Daca societatea are nevoie de el avand pregatire si experienta in domeniul unde lucreaza, iar specialisti nu mai sunt scolarizati pt a putea fi angajati, de ce aceasta nu ar fi cea care ii incheie un contract pe durata determinata? Codul muncii nu face nici o restrictie in acest sens. Unde legea nu distinge, noi nu putem distinge!

Carp Mircea a scris:

In interpretarea mea este posibil sa te reangajezi, dar la alt angajator, nu la acelasi.