Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua, Am depus plangere penala pentru distrugerea ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua, Am depus plangere penala pentru distrugerea bunului ...

Buna ziua,

Am depus plangere penala pentru distrugerea bunului personal si amenintare la Politia din satul de domiciliu, impotriva vecinului meu. Acesta are mai multe amenzi neplatite, care e procesul din spatele amenzilor neplatite ?
Pe scurt, mi-a aruncat rahat peste gard si pe masina personala, nu a deschis poarta politiei rurale, agentul mi-a spus ca o sa aplice contraventie. Unde pot verifica lucrul acesta ? Ce pot sa mai fac? Nu am primit nr de inregistrare la planegerea penala pentru amentare si distrugere.

Va multumesc anticipat,
Aluas COsmin
Bună ziua!

Interesați -va de numărul lucrării înregistrate la poliție și numărul de dosar de la Parchet și solicitați la Parchetul arondat secției respective de poliție să vă comunice care este stadiul dosarului. Astfel de dosare trenează destul de mult în practică.
care a fost amenintarea si distrugerea ?
partea cu rahatul e contraventie
Multumesc de raspunsul prompt !
M-a amenintat ca imi da foc la filigoria din curte, mi-a distrus un gard despartitor.
Unde pot verifica daca politia rurala, a aplicat contraventia / iile fiindca au fost vreo 3 in total, inclusiv partea cu rahatul...
Multumesc !
Care e procesul din spatele unei amenzi neplatite ? Ajung la primarie ? De acolo cine se ocupa, ce se intampla mai exact? Vecinul nu e speriat de nici o poprire...nu merge la Postul de Politie la invitatia pentru contraventie...deci continua sa faca ce vrea cu mine...
Da, e vb de amenințare și distrugere. Plangerea ati dat-o in scris?

Sibianul20 a scris:

Multumesc de raspunsul prompt !
M-a amenintat ca imi da foc la filigoria din curte, mi-a distrus un gard despartitor.
Unde pot verifica daca politia rurala, a aplicat contraventia / iile fiindca au fost vreo 3 in total, inclusiv partea cu rahatul...
Multumesc !