avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună seara, sunt căsătorită și nu am putut avea ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună seara, sunt căsătorită și nu am putut avea copii cu ...

Bună seara, sunt căsătorită și nu am putut avea copii cu soțul..
Am un copil cu un alt bărbat, statul roman ma obliga să-l trec ca tata pe soț. Asa mi s-a spus de la primărie. I-am făcut certificatul de nașterea copil și este trecut ca tata soțul meu, nu tatăl copilului.
Precizez ca nu vreau sa divorțez.
Întrebarea mea este, pot sa nu trec pe nimeni ca tată în certificat?
Și pot să-l șterg pe soț din certificatul copilului?
Vă mulțumesc anticipat.
Ultima modificare: Joi, 15 Februarie 2024
Pop mery, utilizator
Cel mai recent răspuns: Pop mery , utilizator 16:32, 17 Februarie 2024
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Puteti tagadui paternitatea în instanta. Il dati in judecata pe sot în termen de 3 ani de la nașterea copilului.
Ultima modificare: Vineri, 16 Februarie 2024
gi-jane2, moderator


Copilul a împlinit déjà 3 ani.
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
si ce va face sa actionati acum ? banuiesc ca stiati ca nu e al sotului.
Ar putea actiona in judecata tatal din acte sau puteti actiona in numele copilului, Cai gaseste avocatul dvs.
Sunt amenințată de tatăl biologic, și de aceea nu vreau ca copilul meu sa mai aibă tata în certificat.
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Chiar daca dvs nu vreti, dar tatal biologic vrea atunci va poate actiona in instanta si obtine recunoasterea paternitatii sale.

Ideea e ca minorul trebuie sa aiba filiatia corespunzatoare adevarului biologic si de aceea legiuitorul a pus la dispozitie tuturor partilor implicate posibilitatea de a actiona in vederea stabilirii corecte a filiatiei. Nu tine de vointa dvs.

Alte discuții în legătură

Nume copil dupa casatorie Cornelia G Cornelia G Daca un barbat se casatoreste cu o femeie care are un copil,copilul trece automat si el pe numele barbatului dupa cununie?Daca nu care sunt posibilitatile de a ... (vezi toată discuția)
Model contestare recunoastere sergiunic sergiunic Minor nascut in strainatate [din flori] recunoscut la nastere de tatal biologic apoi parasit si ramas cu mama care nu poate sa vina cu el in tara dorim un ... (vezi toată discuția)
Problemă certificat de naștere: concubina nu a terminat divorțul, prin urmare copilul nostru e pe numele fostului ei soț. care sunt pașii pentru a-l trece pe numele meu? Daniel3232 Daniel3232 Buna seara. Am si eu o problema grava. De 1 an si jumatate iubita mea se afla in divort cu sotul ei. Ei au fost despartiti de mai mult timp. Intre timp noi am ... (vezi toată discuția)