Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună seara, sunt căsătorită și nu am putut avea ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună seara, sunt căsătorită și nu am putut avea copii cu ...

Bună seara, sunt căsătorită și nu am putut avea copii cu soțul..
Am un copil cu un alt bărbat, statul roman ma obliga să-l trec ca tata pe soț. Asa mi s-a spus de la primărie. I-am făcut certificatul de nașterea copil și este trecut ca tata soțul meu, nu tatăl copilului.
Precizez ca nu vreau sa divorțez.
Întrebarea mea este, pot sa nu trec pe nimeni ca tată în certificat?
Și pot să-l șterg pe soț din certificatul copilului?
Vă mulțumesc anticipat.
Pop mery, utilizator
Puteti tagadui paternitatea în instanta. Il dati in judecata pe sot în termen de 3 ani de la nașterea copilului.
gi-jane2, moderator

Copilul a împlinit déjà 3 ani.
si ce va face sa actionati acum ? banuiesc ca stiati ca nu e al sotului.
Ar putea actiona in judecata tatal din acte sau puteti actiona in numele copilului, Cai gaseste avocatul dvs.
Sunt amenințată de tatăl biologic, și de aceea nu vreau ca copilul meu sa mai aibă tata în certificat.
Chiar daca dvs nu vreti, dar tatal biologic vrea atunci va poate actiona in instanta si obtine recunoasterea paternitatii sale.

Ideea e ca minorul trebuie sa aiba filiatia corespunzatoare adevarului biologic si de aceea legiuitorul a pus la dispozitie tuturor partilor implicate posibilitatea de a actiona in vederea stabilirii corecte a filiatiei. Nu tine de vointa dvs.