Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Bună ziua În 2016 am cumpărat o locuință cu ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Bună ziua În 2016 am cumpărat o locuință cu credit ipotecar. ...

Bună ziua
În 2016 am cumpărat o locuință cu credit ipotecar. ,în valoare 92.000 euro.
Tot din 2016 am avut asigurarea obligatorie și asigurare facultativa concesionate 100% în favoarea bancii.
Banca ne trimite în fiecare an ,înainte de expirarea poliței, sumele pr care trebuie făcută asigurarea.
Conform bancii,putem face asigurare pt suma de 105.000 euro (valoarea de piata) ,sau 65.000euro (valoarea creditului ramas).
Intrebare:
Cele 2 asigurari(PAD și facultativă),trebuie concesionate 100% în favoarea bancii,pt amândouă sumele*65.000euro respectiv 105.000euro)?
Buna ziua,

Atat asigurarea PAD cat si cea facultativa se cesioneaza in favoarea bancii pe toata durata creditului.
Mulțumesc pt răspuns.
Indiferent despre ce suma e vorba?

Anamaria Plevit a scris:

Buna ziua,

Atat asigurarea PAD cat si cea facultativa se cesioneaza in favoarea bancii pe toata durata creditului.

Buna,

Asa este, dupa cum zice Anamaria Plevit

In plus, asigurarea PAD este o asigurare obligatorie, prin lege, are o prima de asigurare fixa si se refera numai la daunele provocate de cutremur, inundații din cauze naturale și alunecări de teren la valoarea (suma asigurata) de maxim 100.000 lei/locuinta.
Ana Av. Ranete, Avocat