avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 849 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Bună ziua În 2016 am cumpărat o locuință cu ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Bună ziua În 2016 am cumpărat o locuință cu credit ipotecar. ...

Bună ziua
În 2016 am cumpărat o locuință cu credit ipotecar. ,în valoare 92.000 euro.
Tot din 2016 am avut asigurarea obligatorie și asigurare facultativa concesionate 100% în favoarea bancii.
Banca ne trimite în fiecare an ,înainte de expirarea poliței, sumele pr care trebuie făcută asigurarea.
Conform bancii,putem face asigurare pt suma de 105.000 euro (valoarea de piata) ,sau 65.000euro (valoarea creditului ramas).
Intrebare:
Cele 2 asigurari(PAD și facultativă),trebuie concesionate 100% în favoarea bancii,pt amândouă sumele*65.000euro respectiv 105.000euro)?
Cel mai recent răspuns: Ana Av. Ranete , Avocat 15:46, 16 Februarie 2024
Buna ziua,

Atat asigurarea PAD cat si cea facultativa se cesioneaza in favoarea bancii pe toata durata creditului.
Mulțumesc pt răspuns.
Indiferent despre ce suma e vorba?

Anamaria Plevit a scris:

Buna ziua,

Atat asigurarea PAD cat si cea facultativa se cesioneaza in favoarea bancii pe toata durata creditului.

Buna,

Asa este, dupa cum zice Anamaria Plevit

In plus, asigurarea PAD este o asigurare obligatorie, prin lege, are o prima de asigurare fixa si se refera numai la daunele provocate de cutremur, inundații din cauze naturale și alunecări de teren la valoarea (suma asigurata) de maxim 100.000 lei/locuinta.
Ultima modificare: Vineri, 16 Februarie 2024
Ana Av. Ranete, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lamurire asigurare obligatorie(pad) vs asigurare facultativa phoenix13 phoenix13 salut, am o asigurare facultativa (a trebuit sa o fac pt programul prima casa) in care printre riscurile asigurate se afla si in caz \\"inundatii, ... (vezi toată discuția)
Asigurarea complexa a locuintei si asigurarea obligatorie (pad) nicoletaneacsu nicoletaneacsu o persoana fizica a accesat in 2008 un imprumut bancar pentru nevoi personale cu ipoteca pe locuinta personala, pentru care s-a incheiat asigurarea complexa a ... (vezi toată discuția)
Apartament prima casa, banca cere asigurare facultativa la valoare ... silviu1975 silviu1975 Apartament Prima Casa, banca cere asigurare facultativa la valoare mai mare decat cea contractuala Contractul de credit semnat cu banca spune clar ca eu ... (vezi toată discuția)