Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Calculul impozitului micro 2024
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Calculul impozitului micro 2024

Buna ziua,
Am o nelamurire legata de calculul impozitului micro pe anul 2024,Daca la luna Martie 2024 depasesc plafonul de 60,000eur la venituri, pe trimestrul I 2024 calculez 3% impozit micro, iar daca in trimestrul II 2024 plafonul la venituri este sub 60,000eur ce procent aplic, tot 3% sau 1%? Multumesc!
Daca depasiti in luna Martie 2024 plafonul de 60.000 euro calculat la cursul din dec 2023 de inchidere, veti achita 3% incepand cu luna Ianuarie 2024,plafonul stabilit nu este calculat pe trimestru , asadar ramaneti pe 3% pana la final de an .