Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Facilitățile acordate la plata taxei de timbru
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Facilitățile acordate la plata taxei de timbru

Va rog, as vrea sa știu dacă în situația în care cineva se pomenește(afla acum) cu o moștenire (imobil,teren etc) insusita de altcineva cu acte false si vrea sa își revendice drepturile, trebuie sa plătească taxa de timbru întreaga chiar dacă valoarea imobilului/moștenirii este foarte mare (circa 250000 Euro)? Sau poate beneficia de o reducere ? Ce facilități ar putea obține ? Mulțumesc anticipat
anularea actului judiciar anterior ar putea fi scutita de taxa sau s-ar putea reduce.
In schimb, emiterea certificatului de mostenitor de catre instanta, nu. asa ca ajungeti tot acolo.
Puteți beneficia de ajutor public judiciar dacă îndepliniți anumite condiții.Pana acolo mergeți cu actele la un av pt a vedea ce se poate face,care e situația exacta,costuri,șanse etc.