Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua! Avem următoarea speță: Soțul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua! Avem următoarea speță: Soțul împreună cu soția ...

Bună ziua!
Avem următoarea speță:
Soțul împreună cu soția și-au achiziționat un apartament pe numele lor. Soțul a decedat, aceștia neavând nici un copil.
Ulterior a decedat și tatăl acestuia, ulterior decedând si mama sa, rămânând doar fratele supraviețuitor și soția ca și moștenitori.
Cine are dreptul la moștenirea soțului decedat? Și care este partajul in cazul de față, având în vedere că acesta a decedat înaintea părinților?
La data decesului sotului, erau in viata si partintii si fratele.
jumatate din casa ii apartine de drept sotiei si cealalta jumatate, o imparte acum cu fratele, singurul ramas.
succeiunile se dezbat in ordinea decesului.
Art. 972: Cota succesorală a soţului supravieţuitor
(1)Cota soţului supravieţuitor este de:
a)un sfert din moştenire, dacă vine în concurs cu descendenţii defunctului;
b)o treime din moştenire, dacă vine în concurs atât cu ascendenţi privilegiaţi, cât şi cu colaterali privilegiaţi ai defunctului;
c)o jumătate din moştenire, dacă vine în concurs fie numai cu ascendenţi privilegiaţi, fie numai cu colaterali privilegiaţi ai defunctului;
d)trei sferturi din moştenire, dacă vine în concurs fie cu ascendenţi ordinari, fie cu colaterali ordinari ai defunctului.

gi-jane2, moderator

gi-jane2 a scris:

La data decesului sotului, erau in viata si partintii si fratele.
jumatate din casa ii apartine de drept sotiei si cealalta jumatate, o imparte acum cu fratele, singurul ramas.
succeiunile se dezbat in ordinea decesului.
Art. 972: Cota succesorală a soţului supravieţuitor
(1)Cota soţului supravieţuitor este de:
a)un sfert din moştenire, dacă vine în concurs cu descendenţii defunctului;
b)o treime din moştenire, dacă vine în concurs atât cu ascendenţi privilegiaţi, cât şi cu colaterali privilegiaţi ai defunctului;
c)o jumătate din moştenire, dacă vine în concurs fie numai cu ascendenţi privilegiaţi, fie numai cu colaterali privilegiaţi ai defunctului;
d)trei sferturi din moştenire, dacă vine în concurs fie cu ascendenţi ordinari, fie cu colaterali ordinari ai defunctului.

Iar in cazul in care: doar tatal defunctului era in viata cand acesta a decedat, pentru ca mama defunctului a decedat inaintea sa. La o perioada dupa ce defunctul a decedat, a decedat si tatal acestuia, rămânând doar fratele. Cum se procedează in acest caz intre sotia si fratele defunctului ?
User4567, utilizator
Soția (vie) păstrează ceea ce avea = jumătate ei din ap.
Și, in calitate de soție supraviețuitoare, primește o treime din moștenirea soțului ei (in moștenirea lui intră partea lui din ap./ jumătate din ap.).

Soția va avea 4/6 din ap (66,66%) adică jumătatea ei din ap. plus o treime din cealaltă jumătate.

Restul de două treimi din moștenirea soțului defunct (adică 2/6 din ap. sau 33,33%) merge la: tatăl defunctului (socru) care era în viață și la fratelui defunctului. (cumnat)
Mai departe, pe tatăl defunctului il moștenește doar copilul lui, nu și nora.

Rezultat final:
Soția supraviețuitoare 4/6 din ap. (66,66...%
Cumnatul ei (fratele defunctului) 2/6 din ap. (33,33%)

Notă: În moștenirea soțului defunct intră nu doar partea lui din ap, ci și ceea ce moștenise el de la mama lui, care a murit inintea lui (dacă mama a lăsat ceva). Partea moștenită de soțul defunct de la mama lui se retransmite soției sale, tot in aceeași cotă de o treime. Cotele sunt fixe/stabilite de lege. Trebuie să avem grijă la ce le raportăm.

romascanu, moderator

romascanu a scris:

Soția (vie) păstrează ceea ce avea = jumătate ei din ap.
Și, in calitate de soție supraviețuitoare, primește o treime din moștenirea soțului ei (in moștenirea lui intră partea lui din ap./ jumătate din ap.).

Soția va avea 4/6 din ap (66,66%) adică jumătatea ei din ap. plus o treime din cealaltă jumătate.

Restul de două treimi din moștenirea soțului defunct (adică 2/6 din ap. sau 33,33%) merge la: tatăl defunctului (socru) care era în viață și la fratelui defunctului. (cumnat)
Mai departe, pe tatăl defunctului il moștenește doar copilul lui, nu și nora.

Rezultat final:
Soția supraviețuitoare 4/6 din ap. (66,66...%
Cumnatul ei (fratele defunctului) 2/6 din ap. (33,33%)

Notă: În moștenirea soțului defunct intră nu doar partea lui din ap, ci și ceea ce moștenise el de la mama lui, care a murit inintea lui (dacă mama a lăsat ceva). Partea moștenită de soțul defunct de la mama lui se retransmite soției sale, tot in aceeași cotă de o treime. Cotele sunt fixe/stabilite de lege. Trebuie să avem grijă la ce le raportăm.

Totul este clar. Va mulțumesc frumos pentru răspuns și explicație.