Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ,va rog am o problema legata de titlul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ,va rog am o problema legata de titlul proprietate teren ...

Buna ,va rog am o problema legata de titlul proprietate teren .in anul 1998 am donat unui cunoștințe un teren de fâneață și o parcelă de 1400 mp din terenul extravilan de 1 h și 1400 mp
In total adunate am donat 4900 mp și eu am rămas pe titlu cu 1 ht.a trecut ani și acum am aflat că ar fi trebuit să plătesc impozit pe acel h.
M-am dus acolo și am întrebat șio sa zis că impozitul este platit de acei succesori ai pers căreia i-am donat eu.a fost chemat fiul Domnului și mi sa arătat o rectificare la notar prin care era modificat cu pixul in fata actului de donație din 1400 da pus un 1 in fata .
Rectificarea la notar a fost făcută după 6 ani adică 2004
Fără să fiu chemată și fără să fie semnătura mea
Întrebarea mea este .ce am de făcut în acest caz?? Mă simt înșelată și furata.
Aceea modificare a fost un act fals.
Va rog un răspuns, multumesc
Bună ziua ! Se poate formula o acțiune în instanță de constatare nulitate absolută a Încheierii de rectificare , acțiune în cadrul căreia se va verifica cum s-a ajuns la această corectură. Se vor cere și actele de la notar pentru a se verifica susținerile părților de la data încheierii contractului de donație: cât anume s-a dorit să se doneze.