Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Dacă vecinul obține autorizație de construcție ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Dacă vecinul obține autorizație de construcție pentru "casă ...

Dacă vecinul obține autorizație de construcție pentru "casă de locuit" și apoi îi schimbă destinația în pensiune, ce e de făcut? Deja există cazuri în zonă.
Legislatia permite acest lucru.
Adică legislația permite schimbarea destinației construcției din "casă de locuit" în "pensiune" fără acordul notarial al vecinilor? Mă îndoiesc.

patruvictor a scris:

Adică legislația permite schimbarea destinației construcției din "casă de locuit" în "pensiune" fără acordul notarial al vecinilor? Mă îndoiesc.

Da. Legislatia permite acest lucru.
Cititi legea 50/1991, legea 7/1996, legea 350/2001 si convingeti-va singur.