Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Am avut un pfa la norma de venit
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Am avut un pfa la norma de venit

Buna seara! Am avut un pfa la norma de venit .
In data de 11.05.2022 am fost verificat de ANAF pe perioada 2016-2020 si in urma verificarilor s a constatat ca in anul 2018 am depasit plafonul de tva (300.000lei ) . La finalul controlului in data de 25 noiembrie 2022 a fost emisa decizia de impunere pentru debitul principal fara a se stabili si majorari , penalitati . Am achitat debitul integral si am radiat ulterior acest pfa. In data de 26.02.2024 m am trezit in spv cu o decizie de impunere pe persoana fizica preluand debitul de la pfa ul radiat (pentru accesorii tva si penalitati de nedeclarare ) .
EXista in prezent o lege care sa permita anularea platii accesoriilor si a penalitatilor ?
Pot beneficia de OUG 69/2020 pt modificarea si completarea legii nr 227/2016 si oug 19/2021 prin care s a aprobat termenul de 30 iunie 2022 pentru anularea tuturor accesoriilor aferente obligatiilor principale de care beneficiaza agentii economici la care inspectia fiscala a inceput inainte de 20 iunie 2022 indiferent de momentul finalizarii inspectiei fiscale daca sunt indeplinite cumulativ urmatoarele conditii
A. toate diferentele de obligatii bugetare(TVA) au fost achitate pana la termenul de plata legal .
B.cererea de anulare a accesoriilor se depune pana la data de 30 iunie 2022 inclusiv , respectiv in termen de 90 zile de la comunicarea deciziilor de impunere daca termenul de 90 zile se impineste dupa 30 iunie 2022.
La care comunicare a deciziei de impunere se face referire legea ? La decizia de impunere a debitului principal sau la comunicarea deciziei pentru plata accesoriilor ? pentru ca daca se face referire la decizia de impunere pentru accesorii (ajunsa la mine in 26.02.2024) as fi indreptatit sa formulez cererea de scutire in termen si acum .
VA MULTUMESC ANTICIPAT !
george-neagu, moderator
se face referire la decizia de impunere privind sumele suplimentare stabilite la TVA ( initiale) adica debitul stabilit de inspectia fiscala in noiembrie 2022.
Va multumesc pentru raspuns !
Mai am o intrebare
In situatia de fata noi am achitat in termenul legal debitul principal stabilit prin decizia de impunere (25 .11.2022 ) .Pentru decizia de impunere venita ulterior 26.02.2024 privind accesorii tva si accesorii de nedeclarare exista vreo posibilitate ca in urma unei solicitari scrise Anaful sau Finantele sa reduca cu 75% aceste taxe?
Daca da , unde trebuie pusa cererea ? La ANAF primul organ de control ? sau la Finante ? Noi am primit aceasta decizie in spv dupa un an jumate de la control si plata initiala .