Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Procedura cumparare jumatate din firma.
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Procedura cumparare jumatate din firma.

Buna ziua, cine imi poate spune si mie va rog care e procedura in cumpararea unei jumatati dintr-o firma?
este vorba de cesiunea a 50% din partile sociale.
cred ca da,
Imi cer scuze dar nu sunt prea priceput in domeniu.
As vrea sa stiu mai degraba posibilitati de a cumpara prin notariat.
Multumesc anticipat.
Contract cesiune parti sociale; daca doriti sa-l incheiati la notariat puteti s-o faceti (dar nu este conditie ceruta de lege) dupa care la Registrul Comertului pentru inscrierea modificarilor (cerere + contract de societate actualizat + AGA + contorul de cuvinte + contractul de cesiune)
eu doresc sa cumpar acum 50% si sa fac o dovada valabila ca am cumparato. la registrul comertului ramanand sa merg in lunile urmatoare.
Cum spunea si domnul Ciobanu => contract de cesiune parti sociale.