Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Divort fara prezentare de martori
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Divort fara prezentare de martori

Sunt intr-o situatie destul de ciudata..... doreesc sa inaintez aciunea de divort dar cealalta parte nu se prezinta la proces si mai mult decat atat nu am martori care pot sa depuna marturie in acest proces . Care ar fi procedura legala pe care asputea sa o inaintez in aceasta situatie??
Poti solicita instantei citarea prin afisare la usa instantei sau publicarea citarii intr-un ziar local sau cotidian national . Daca nu aveti copii minori solicita pronuntarea divortului data print-ro hotarare fara motivare.
Afisarea la usa instantei sau citarea prin mica publicitate se face numai atunci cand nu-l poti gasi pe parat. In acest caz, din cate am inteles stie unde se afla paratul, dar acesta nu vrea sa se prezinte la proces. In acest caz procesul merge mai departe chiar daca nu se prezinta. Cat despre martori vezi ca exista posibilitatea sa-ti chemi chiar si parintii sau frati, surori, daca ai.
~ Conținut șters la cerere ~
Divortul se poate pronunta si fara ca adversarul sa fie prezent.
Problema este ca trebuie sa gasiti martorii care pot fi rudele dvs.
Partea adversa va fi citata si chiar daca nu doreste sa se prezinte la proces. In calcul se va lua modul de primire al citatiei (prin semnare sau prin afisare de catre agentul procedural), altfel spus daca instanta constata ca procedura de citare este legala va trece la judecarea cauzei. Deci, divortul se poate judeca si fara prezenta paratului, numai daca citarea lui a fost legal indeplinita.