Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Nu pricep ce înseamnă - sub sanctiunea decaderii - ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Nu pricep ce înseamnă - sub sanctiunea decaderii - la Art 204 NCpC

Nu pricep ce înseamnă "sub sancțiunea decăderii"

La Art 204 NCPC scrie în felul următor:
"Reclamantul poate să-şi modifice cererea şi să propună noi dovezi, sub sancțiunea decăderii, numai până la primul termen la care acesta este legal citat."

Ce anume înseamnă sancținea decăderii?

De exemplu: dacă reclamantul cere modificarea aceasta, iar pârâtul aduce o probă imbatabilă, ce anume se întâmplă?
Mulțumesc!
sub sanctiunea decaderii inseamna ca, daca pana la termenul indicat de lege nu ati facut ceva, dupa termen chiar daca faceti nu va mai fi luat in considerare.