Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Proprietar are chirias - chirias care desfasoare ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Proprietar are chirias - chirias care desfasoare activitati posibil ...

Proprietar are chirias - chirias care desfasoare activitati posibil ilicite, nedeclarate

Situatie:

Proprietarul Ionescu are un chiriaș...pe dl. Popescu. Cu contract de închiriere.
Apartamentul se află la parterul scării de bloc.

Dar domnul chiriaș Popescu desfășoară ceva activități ilicite - posibil aducătoare de venituri, i.e. spălătorie dar în mod cert fără declararea lor! la asociație, apartamentul figurează pe persoană fizică! - fiindcă scara duhnește groaznic a clor și amoniu...!

Efectiv, parcă te lovește în față!
Mai mult, mirosul pestilențial deja a intrat în apartamentele de pe scară !!!

Stiu că există deja legea mirosului neplăcute (legea 123/10 iulie 2020) .

Am câteva întrebări:
1) Este proprietarul responsabil pentru posibilele actiuni ilicite ale chiriașului ... ?!
Dacă chiriașul desfășoară activități generatoase de substanțe chimice pestilențiale ...timp de luni de zile...are proprietarul vreo răspundere?

Sau se poate spăla pe mâini de tot

2) Cui mă adresez?
Primăriei de Sector?
Direcției de Sănătate Publică București?
Ambelor ?

Si da...Asociatia l=a notificat...dar as dori să pot și eu face sesizări, să nu depind de altcineva.

Vă multumesc!
aztec11us, utilizator
Sesizari puteti face oriunde, cu cât mai multe cu atât mai bine.Important e sa aveți dovada comunicării acestora,de preferat prin posta cu confirmare de primire sau depuse cu nr de înregistrare.Vedeti ce răspunsuri primiți ,daca se aplica sanctiuni,eventual coalizat mai mulți proprietari deranjați, ulterior consultati un avocat etcetc.
Multe multumiri!