Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Buna ziua, In ultimii 2 ani de zile am avut un ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Buna ziua, In ultimii 2 ani de zile am avut un contract de

Buna ziua,
In ultimii 2 ani de zile am avut un contract de "Prestari Servicii" ca sa vad dau exact titlul acestuia cu o institutie din R.Moldova - eu fiind persoana fizica.

Nu am fost angajat - doar s a facut un contract de prestari servicii pe baza numelui si a datelor din buletin - nustiu exact cum e legislatia in R Moldova.

Am primit o suma lunara in contul meu bancar din Romania, pe baza contractului .de cateva mii de euro.

Acum ma intreb daca nu cumva am gresit si trebuia sa declar ceva la ANAF? Nu a si vrea din nepasare (desi pare cam tarziu) sa ma trezesc cu nustiu ce amenzi...

Poate ma sfatuiti ce pot face ? Unde ma pot informa..si daca trebuie sa platesc ceva si unde? Nustiu mai nimic despre acest subiect.

Multumesc.
Trebuia sa faceti declaratia unica pe care o fac toate persoanele fizice privitor la veniturile obtinute, altele decat salariile, unde retinerea impozitului se face la angajator. Aveti termen pana in 25 mai sa faceti declaratia si e putin probabil sa va sanctioneze daca va platiti cota de impozitare chiar cu intarzierea aceasta. Va sfatuiesc sa va faceti un cont si in Spatiul Virtual Privat ANAF de unde puteti descarca documentele necesare.
Ce taxe trebuie platite exact?>