Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua! O mare rugăminte am la dvs.Fata mea în ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua! O mare rugăminte am la dvs.Fata mea în vârstă ...

Bună ziua!
O mare rugăminte am la dvs.Fata mea în vârstă de 17 ani ,nu a primit niciodată pensie întreținere.Tatal ei nu a cautat o niciodată, a fost plecat din tara,iar acum este la părinții lui in tara.Ce pot face pt a rezolva problema?
ce problema vreti sa rezolvati mai exact ?
Daca aveti o hotarare judecatoreasca prin care tatal a fost obligat la plata pensiei de intretinere atunci mergeti la un executor judecatoresc cu acea hotarare si puteti recupera pensia restanta pe ultimii 3 ani.
Daca nu aveti nicio hotarare atunci va puteti adresa instantei de judecata pentru a obtine obligarea tatalui la plata pensiei insa obligatia va fi pentru viitor, cu incepere de la data deschiderii procesului, si pana la varsta de maxim 26 de ani ai copilului, daca se afla in continuarea studiilor.
Contactati un avocat daca aveti nevoie de suport.