Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua. Dacă mi-am băgat demisia și patronul a ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua. Dacă mi-am băgat demisia și patronul a zis ca ...

Bună ziua. Dacă mi-am băgat demisia și patronul a zis ca e în regula. Întrebarea mea este : mie unde mi se vad anii lucrați dacă el nu mi-a dat nici un document?
Ma refer când o sa întru în pensie o sa mi se vadă oline anii lucrați? Mulțumesc.
HG 905/2017
art.7
(5) La încetarea activității salariatului, angajatorii au obligația să îi elibereze acestuia o adeverință care să ateste activitatea desfășurată de acesta, durata activității, salariul, vechimea în muncă și în specialitate, precum și un extras din registru.

(6) La solicitarea scrisă a salariatului sau a unui fost salariat, angajatorii sunt obligați să îi elibereze acestuia un extras din registru, datat și certificat pentru conformitate, sau o adeverință care să ateste activitatea desfășurată de acesta, durata activității, salariul, vechimea în muncă și în specialitate, astfel cum rezultă din registru și din dosarul personal, în termen de cel mult 15 zile de la data solicitării.
....

Nerespectarea acestor obligatii, va indreptateste sa sesizati ITM-ul.
Dacă nu de unde pot sa mi le scot eu?

Cornel Vasile a scris:

HG 905/2017
art.7
(5) La încetarea activității salariatului, angajatorii au obligația să îi elibereze acestuia o adeverință care să ateste activitatea desfășurată de acesta, durata activității, salariul, vechimea în muncă și în specialitate, precum și un extras din registru.

(6) La solicitarea scrisă a salariatului sau a unui fost salariat, angajatorii sunt obligați să îi elibereze acestuia un extras din registru, datat și certificat pentru conformitate, sau o adeverință care să ateste activitatea desfășurată de acesta, durata activității, salariul, vechimea în muncă și în specialitate, astfel cum rezultă din registru și din dosarul personal, în termen de cel mult 15 zile de la data solicitării.
....

Nerespectarea acestor obligatii, va indreptateste sa sesizati ITM-ul.

Depuneti o solicitare in scris la angajator , iar in caz de refuz sesizati ITM - ul.