Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Saluatare. Am urmatoarea situatie. Sunt administrator ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Saluatare. Am urmatoarea situatie. Sunt administrator intr-un ...

Salutare.
Am urmatoarea situatie.
Sunt administrator intr-un srl cu 4 asociati. Eu sunt doar administrator.
Asociatii au ajuns la neintelegeri, iar unul dintre ei a trimis un email la banca unde firma are cont si a solicitat blocarea contului din cauza acestor neintelegeri. Banca a blocat contul fara sa ma anunte si pe mine care sunt administrator prin actul constitutiv. In ziua in care am vrut sa platesc obligatiile fiscale m-am trezit ca nu mai am acces in aplicatie. Am sunat la banca si acestia mi-au spus ca au blocat contul la cererea unuia dintre asociati. Va rog sa ma ajutati si sa imi spuneti daca este legal ceea ce s-a intamplat, daca banca poate bloca contul doar prin primirea unui simplu email. Este normal ca eu sa nu fiu anuntata? Ma aflu in imposibilitatea de a plati obligatiile fiscale si contabila. Cum pot sa procedez eu ca administrator, sa nu ajung sa am cazier fiscal din cauza asociatilor care nu se inteleg intre ei? Mentionez ca firma are contabilitatea impecabila si mi-am indeplinit toate indatoririle pe care le are un administrator.
Georgiana4047, utilizator
Banca nu trebuia sa blocheze contul in lipsa unei hot. AGA, mai ales ca o astfel de solicitare paralizeaza efectiv activitatea SRL-ului. Un prim pas ar fi acela al discuției cu banca pentru deblocarea contului, apoi stabilirea unei întâlniri de negociere intre asociați, iar in cazul cel mai grav, în care neînțelegerile continua, se poate ajunge la dizolvarea SRL prin instanța.
Manuela Rășină, administrator
Va multumesc foarte frumos. Eu nu am cunostinta de nicio hotarare Aga. Fiind administrator ma gandesc ca m-ar fi pus pe mine sa o fac.. Exista vreo lege care sa ne arate ca banca a comis un abuz sau ca nu ar fi avut voie sa blocheze contul?