Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Inchrierea unor spatii detinute de ambii soti dupa ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Inchrierea unor spatii detinute de ambii soti dupa divort. Mai ...

Inchrierea unor spatii detinute de ambii soti dupa divort. Mai exact. dupa divort. fara a se face partajul, cine hotaraste daca se poate inchiria si cum se imparte chiria ? se poate inchiria fara acordul unuia din soti ? multumesc.
Mai exact, se aplica regulile de la actele de administrare si/sau dispozitie intre coproprietari. Uneori decizia poate fi luata de un singur coproprietar, alteori decizia poate fi luata doar impreuna cu celalalt coproprietar, alteori se abuzeaza de unul si celalalt tolereaza sau cel de-al doilea intervine si isi revendica drepturile, etc Sunt mai multe situatii pe care nu le putem epuiza in teorie. De regula, la intrebari concrete se poate raspunde mai precis decat la intrebari generale.
poate inchiria fara aprobarea mea, tinand cont ca locuiesc si eu acolo si nu as vrea sa mi se perinde pe sub fereastra diferite PERSOANE ! multumesc.
Nu se intelege daca ceea ce ati scris dvs in ultimul mesaj este o intrebare sau o afirmatie.
Daca este o afirmatie, nu va poate contrazice nimeni, si nici nu isi propune nimeni sa va contrazica.
este o INTREBARE, multumesc.
Depinde de tipul de imobil, de cine il foloseste actual, daca se poate folosi de doua sau mai multe persoane impreuna.
De ce nu faceti partaj? Ar fi mai simplu...