Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Efectul amanarii termenului de 25 de zile pentru ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Efectul amanarii termenului de 25 de zile pentru depunerea intâmpinării ...

Efectul amanarii termenului de 25 de zile pentru depunerea intimpinarii asupra recuperarii taxei de timbru de catre reclamantul care isi retrage cererea de chemare in judecata.
O amanare a termenului de 25 de zile pentru depunerea intimpinarii are efectul de a permite reclamantului recuperarea taxei de timbru in cazul in care acesta recurge la retragerea cererii de chemare in judecata inainte de noul termen? Imi cer scuze, intrebarea pare naiva, raspunsul pare logic afirmativ, dar as dori o confirmare profesionala.
Nu.
"Se restituie jumătate din taxa plătită" (art 45 alin. 2) "când reclamantul a renunţat la judecată până la comunicarea cererii de chemare in judecată către pârât" (art 45 alin 1, lit d, teza finală din OUG 80/2013).

Amânarea despre care vorbiți este un eveniment ulterior comunicării. Sau: A fost ori n-a fost comunicată cererea către pârât? Asta-i întrebarea. Restul nu contează.
romascanu, moderator
Imi cer scuze, e vorba de amanarea primirii cererii de chemare in judecata. Ca de exemplu in cazul in care cererea initiala nu este trimisa pe adresa corecta a paratului. Si paratul cere curtii ca primirea cererii sa se faca la adresa corecta.
transylvania, utilizator
In opinia mea, aveti dreptul sa vi se restitue jumatate din taxa de timbru, avand in vedere ca, in fapt, comunicarea cererii de chemare in judceata nu s-a realizat.
Insa sunt mai multe aspecte care trebuiesc aratate in motivarea unei astfel de cereri, pentru ca aceasta sa fie admisa.
Cabinet de Avocat - Ciurea Cristina, Avocat
Va multumesc.