Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... nepunerea in executare a hotararilor adoptate prin ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

nepunerea in executare a hotararilor adoptate prin adunarea generala

Buna ziua tuturor,
Supun atentiei dumneavoastra urmatoarea speta.
La o adunare generala, membrii asociatiei de proprietari au adoptat anumite hotarari cu privire la reabilitarea partilor comune sens in care s-a hotarat inclusiv colectarea unor sume de bani necesare pentru aceste reabilitari.
Banii au fost colectati si sunt colectati in continuare insa hotararile luate prin adunarea generala in cauza nu au fost puse in executare, lucrarile nefiind realizate de mai bine de 2 ani iar banii colectati sunt tinuti in contul bancar al asociatiei,
Asociatia refuza restituirea sumelor colectate pentru aceste lucrari viitoare insa refuza si executarea lucrarilor.
Cum ati proceda in aceasta situatie?
Considerati ca s-ar impune o actiune prin care sa solicitam executarea deciziilor adoptate ori in caz contrar sa se restituie sumele colectate?
Multumesc !
mroby, utilizator
Prima "miscare" ar fi reclamarea la primarie a celor din Cex pentru neindeplinirea atributiunilor, conform art. 102 alin 1 litera e din legea 196/2018. Amenda minima e de 2500 RON.
Daca nu rezolva primaria, atunci apelati la instanta, sau faceti o AG si-i schimbati.
latka, moderator
Normal ca nu primiti nimic inapoi.
Banii adunati intra in fondul de reparatii ca si asa sigur aveti prea putini.
Pe viitor pentru orice lucrare apare vor fi bani si daca mai trebuie adunati mai departe.
nu au incalcat nici regula. pur si simplu lucrarea nu a mai fost facuta ca au intervenit diverse.
S-a intamplat si la altii ca e criza de forta de munca:
-au ramas fara firma prestatoare si nu a mai avut cine face lucrarea
- au cerut mai multi bani ( ca nu voiau sa mai faca saau au crezut ca vor mai multi bani)
-au crescut materialele si si-au dat seama ca nu ajyng banii
-au vazut pe urma ca firma nu e serioasa
-au cerut bani avans sa se apuce de lucrare ca trebuie sa asigure cazare la oameni etc

Aveti de facut la bloc o gramada de lucruri. Nu e ca si cum au fugit cu banii sau au facut altceva de banii aia.
in legea 196/2018 scrie clarca doar fondul de rulment se restituie.
[ link extern ]
w_v_w_v, utilizator
Manevra asta de a strânge bani pentru ceva și a-i folosi la altceva nu se cheamă deturnare de fonduri și este infracțiune?
Întreb pentru un prieten...
nu se cheama deturnare. Adunarea generala a hotarat nu o persoana. Si nu a deturnat nimic ca sunt in contul asociatiei.
[ link extern ]

ART.71
(1) Anul fiscal și exercițiul financiar al asociației de proprietari este anul calendaristic. Excedentele anuale rezultate din execuția bugetelor de venituri și cheltuieli, rămase neutilizate la finele exercițiului bugetar, se reportează în anul următor cu aceeași destinație.
(2) Proprietarii membri ai asociației de proprietari au obligația să aprobe un fond de reparații anual, necesar pentru repararea și îmbunătățirea proprietății comune. Comitetul executiv fundamentează și prezintă adunării generale suma anuală necesară pentru constituirea sau completarea fondului de reparații, care se alimentează în avans, în tranșe lunare egale, prevăzute în lista de plată a cheltuielilor asociației de proprietari. Fondul de reparații este utilizat numai pentru consolidarea condominiului, reabilitarea termică, creșterea calității ambiental-arhitecturale a construcțiilor, precum și pentru repararea și îmbunătățirea proprietății comune.