Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Semnăturile vecinilor pentru destinații comerciale
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Semnăturile vecinilor pentru destinații comerciale

Bună ziua!
1.Un vecin oferă (ca pe o pensiune) o construcție (pentru care prelungește mereu autorizația de construire,probabil) spre închiriere în weekenduri. Se fac chefuri gălăgioase iar între el și noi e o coastă plină de plopi care ne deranjează tare și sunt și periculoși. Nu vrea să
igienizare. De la ce distanță intre case are nevoie de acordul nostru ca sa functioneze ca pensiune?(sunt 100 m). El era în construcție când am construit noi casa.
2. Vecinul de vis-a-vis se ocupa cu comerțul online. Are sediul declarat chiar acolo unde si locuieste iar mașinile care ii transportă comenzile la beneficiari vin toată ziua la încărcat. Claxonează si au umplut drumul de noroi pentru că acest vecin are curtea neamenajata si e in pantă spre noi (deci este și punct de lucru dar nu are pe site-urile accesibile noua mentionat că ar fi și punct de lucru). Nu are nevoie de semnătura noastră?
Intrebati in Consiliul Local. Ei dau hotarari in temeiul legii. In alta ordine puteti verifica tot la Primarie, daca au autorizatie de functionare.