Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu de cresterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu de cresterea copilului

Sunt angajata in Romania (CIM, perioada nedeterminata) insa sunt temporar in afara UE. Am notificat compania ca sunt insarcinata, dar avand in vedere ca nu voi fi in tara cand voi naste, nu voi putea sa imi iau concediu de cresterea copilului.

1. Pot cere companiei suspendarea contractului pe o perioada de 6 luni pt motive personale (Art 54 Codul muncii), avand in vedere ca am facut deja notificarea sarcinii? exista vreo restrictie?
2. Dupa cele 6 luni, in situatia in care as fi inapoi in tara, pot aplica pentru concediu de cresterea copilului pentru perioada ramasa pana la 1 an si 11 luni? Multumesc
Raspunsul este DA la ambele intrebari.