Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pe decizie sau pe procesul de cercetare??????
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pe decizie sau pe procesul de cercetare??????

ce se stampileaza de jurist decizia de desfacere a contractului de munca sau procesul verbal de cercetare disciplinara???????
decizia de desfacere se emite si semneaza de reprezentantul legal al societatii adica director, administrator.... eu zic ca juristu' da cu semnatura pe procesul verbal, voi ce parere aveti.??
Consilierul juridic isi pune viza pe decizia de sanctionare putand sa o avizeze daca e conforma cu prevederile Codului Muncii cu referire la ce trebuie sa contina o astfel de decizie,sau sa nu o avizeze facand un raport scris de neavizare.De ce ar viza procesul-verbal de cercetare?Acesta il concepe persoana desemnata de angajator sa efectueze cercetarea prealabila su comisia de disciplina a unitatii.De asemenea trebuie anexat la decizie convocarea scrisa la cercetare disciplinara a salariatului,dovada primirii,apoi nota explicativa a acestuia.Abia cand sunt toate acestea,poti viza decizia facuta de compartimentul personal sau resurse umane,asta in cazul in care n-o faci tu.Bafta!
decizia de santionare se vizeaza de catre jurist pentru legalitate. Procesul verbal va fi semnat numai daca juristul face parte sau conduce comisia pentru efectuarea disciplinara.