Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Aplicare OUG 53/2024
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Aplicare OUG 53/2024

Referitor la majorarea cu 10%, față de nivelul acordat pentru luna decembrie 2023, în două tranșe, respectiv cu 5% față de nivelul acordat pentru luna decembrie 2023 începând cu luna iunie 2024 și cu 5% față de nivelul acordat pentru luna decembrie 2023 începând cu luna septembrie 2024.

În condițiile în care în perioada ianuarie mai 2024 un salariat a avansat în gradatie sau a promovat în grad profesional, procentul de 5% aplicat la salariul din decembrie 2023 îl situează în iunie, respectiv septembrie 2024 cu un salariu mai mic decât al unui similar în plată. Se ajunge ca salariați cu funcții similare, în iunie/septembrie 2024 să aibă salarii diferite.
Cum se poate aplica oug 53/2024 pentru a nu rezulta aceste discrepanțe salariale?
Doina18, utilizator
daca a avansat , i se acorda salariul aferent gradului profesional respectiv.
Multumesc pentru raspuns, dar salariatul, când a avansat în luna aprilie i s-a acordat salariul aferent promovarii, in prezent fiind similar în plată cu alți colegi. Problema este cand se aplica 5% la luna decembrie, cand era debutant, suma este mai mica decat a colegului gradul II. Adunata la salariul in plata, duce la diferenta salariala pentru functii similare.
in opinia mea, i se aplica la salariul nou.
Aplicati 5% la luna decembrie, dar nu la salariul/funcția de debutant pe care o avea atunci, ci la funcția/salariul din decembrie aferent gradului II.
Da dar ca 5 % se acorda personalului din luna decembrie care este diferit de personalului luna iunie. Din dorința de a acorda cât mai puțini bani se ajunge la aceste situații. Diferențe salariale.