Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Preluare program TV: necesita drept de autor?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Preluare program TV: necesita drept de autor?

Buna,

Preluarea si inserarea unui program TV intr-o publicatie, necesita acordul televiziunii respective (oricare ar fi aceasta)?

Reprezinta incalcarea dreptului de autor?

Multumesc
buna.nu am inteles intrebarea...te referi la program tv pt pro tv.antena ...la ce ora sunt programate filme?sau un program ex."tradati in dragoste" sa-l publicati ?
legea 8/14.03.1996-drepturi autor
Doresc sa fac o publicatie de informatie, saptaminla sau bilunara, in care sa introducsi programul tv de la anumite posturi tv. Am luat legatura cu mai multe posturi tv unele si-au dat acordul, m-au introdus in lista de e-mail pentru presa iar altele n-au raspuns deloc.
conform art 12 ar trebui sa ceri acordul lor"autorul unei opere are dreptul exclusiv de a decide daca,in ce mod si cand va fi utilizata opera sa,inclusiv de a consimti la utilizarea operei de catre altii"