avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 674 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Cumparare laptop din Italia
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Cumparare laptop din Italia

In cazul unei achizitii de laptop din Italia de catre o firma din Romania, platitor tva, care este procedura legala, intrebari:
- firma din RO trebuie sa plateasca si valoarea tva-lui?
- cum se inregistreaza in contabilitate, ca si taxare inversa sau altfel? Rog baza legala din cod fiscal
- se declara in 390, deoarece nu este marfa ci se va afla in dotarea firmei ca mijloc fix?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters73874 , utilizator 13:27, 7 Februarie 2010
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc pentru raspuns

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Operatiune triunghiulara sau nu? psilvie psilvie Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema: Avem trei firme, din 3 tari membre UE diferite, cu trei coduri TVA valabile. Firma A / Germania ... (vezi toată discuția)
Inregistrare mijloc fix carmen65 carmen65 S-a achizitionat un minibuldoexcavator de la o societate italiana care este inregistrata ca si platitoare de TVA dar nu este inscrisa in Registrul ... (vezi toată discuția)
Cum putem face achizitii din eu fara sa platim tva-ul acolo? alina240 alina240 Buna ziua, Am o intrebare daca imi poate explica cineva. O firma care presteaza servicii in strainatate, face diverse achizitii si plati acolo in ... (vezi toată discuția)