Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Cumparare laptop din Italia
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Cumparare laptop din Italia

In cazul unei achizitii de laptop din Italia de catre o firma din Romania, platitor tva, care este procedura legala, intrebari:
- firma din RO trebuie sa plateasca si valoarea tva-lui?
- cum se inregistreaza in contabilitate, ca si taxare inversa sau altfel? Rog baza legala din cod fiscal
- se declara in 390, deoarece nu este marfa ci se va afla in dotarea firmei ca mijloc fix?
Multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc pentru raspuns