Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... primarul singur poate avea calitate procesuala activa?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

primarul singur poate avea calitate procesuala activa?

Buna ziua,

In speta, Primarul comunei X a chemat in judecata Comisia Comunei X pt stabilirea dreptului de proprietate asupra terenurilor, Comisia Judeteana Y pt stabilirea dreptului de proprietatea, pe cei carora li s-a reconstituit dreptul de proprietate si pe cei care au cumparat ulterior terenurile.
Obiectul actiunii este constatarea nulitatii absolute a titlului de proprietate si a actelor subsecvente in tem. art III alin.1 lit.g Legea 169/1997, invocand ca s-a efectuat la data intocmirii titlului de proprietate ( 17.12.2002 ) un transfer de teren dintr-o localitate in alta...in scopul ilicit de a spori valoarea terenului primit ca urmare a transferului.
INTREBARI:
1) Conform Legii 169/1997 primarul poate sta in judecata, in calitate procesuala activa singur sau doar ca reprezentant al comisiei locale?
2) Daca nu, primarul ca reprezentant al comisiei poate chema in judecata comisia?
3) Mai poate preciza cine cu cine se judeca daca deja s-au administrat probele ?
4) In practica cum se interpreteaza " in scopul ilicit de a spori valoarea terenului primit ca urmare a transferului"?
5) Cum pot sa ma apar daca sunt unul din paratii care am cumparat cu buna-credinta?
6) Exista spete in care s-a dispus anulatrea titlului de proprietate, dar mentinerea actelor subsecvente? Eventual CEDO?

E o problema urgenta! Multumesc!
In aceasta speta, actiunea trebuia introdusa de comisia locala de ff prin presedintele sau (chiar daca acest presedinte este tot primarul, nu in calitatea de primar introduce actiunea) impotriva comisia judetene de ff, OCPI si persoanelor carora li s-a reconstituit nelegal dreptul de proprietate!!!
Multumesc, dar care este textul de lege din care rezulta calitatea activa de care imi vorbiti?
Gresit ,Primarul poate avea calitate procesuala activa.Tocmai in temeiul art III , alin 2 din Legea 169/1997 .Atentie s-au respins cererii de chemare in judecata pentru lipsa calitatii procesuale pasive a CLFF ,atunci cand se cere constatarea nulitatii absolute.a TP