avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Doua facturi cu acelasi numar !
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Doua facturi cu acelasi numar !

Buna seara,

Din greseala am emis doua facturi care au acelas numar .
o factura este ultima emisa in ianuarie 2010 , a doua este in februarie 2010.
facturile sunt la clienti , iar cea din ianuarie la contabilitate
ce pot face ?
Cel mai recent răspuns: Florin Marius Savu , Consultant fiscal 17:14, 12 Februarie 2010
Sa stornati cea de-a doua factura si sa emiteti alta cu numar consecutiv corect!B-)
revin cu explicatii.

facturile duble emise au nr. 45
nu am observat ca am dublat numarul si am emis in continuare facturi catre alti clienti , am ajuns la factura nr.49 care este ultima din facturier .
Daca numerotam corect ultima trebuia sa fie cu nr.50

cum pot corecta?


Ati putea face o nota explicativa din proprie initiativa in care relatati cele intimplate iar pe exemplarul ramas la dvs, alaturi de nr 45 dublat treceti 46, de 46 treceti 47 etc, pe care o anexati la dosarul de facturi emise .
Pe viitor puteti numerota inainte de a completa facturile.
~ Conținut șters la cerere ~
@cosmin26kok a scris:
"pe care as rupe-o impreuna cu exemplarul 2"
Va rog sa detaliati ce intelegeti prin " as rupe ... "
Ultima modificare: Vineri, 12 Februarie 2010
Magda Staicu, Consultant fiscal

Alte discuții în legătură

Emitere facturi LegendKiller0507 LegendKiller0507 Buna seara, Am un PFA de prin 2009, toate buna si frumoase pana anul acesta cand am emis facturi proforme la greu, dar n-am mai facut si facturi fiscale sau ... (vezi toată discuția)
Factura calinel calinel Am emis doua facturi cu acelasi numar.Am uitat sa trec in facturier si am dat un nr. de factura la o firma, pe urma am completat o factura pe numarul dat la ... (vezi toată discuția)
Facturier online si/sau facturier clasic kammi kammi Detin un Pfa cu 2 coduri Caen, acelasi tip de activitate, unul pt comert ambulant, unul pt vanzari online. As dori sa stiu daca pot folosi programul de facturi ... (vezi toată discuția)