Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Doua facturi cu acelasi numar !
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Doua facturi cu acelasi numar !

Buna seara,

Din greseala am emis doua facturi care au acelas numar .
o factura este ultima emisa in ianuarie 2010 , a doua este in februarie 2010.
facturile sunt la clienti , iar cea din ianuarie la contabilitate
ce pot face ?
Sa stornati cea de-a doua factura si sa emiteti alta cu numar consecutiv corect!B-)
revin cu explicatii.

facturile duble emise au nr. 45
nu am observat ca am dublat numarul si am emis in continuare facturi catre alti clienti , am ajuns la factura nr.49 care este ultima din facturier .
Daca numerotam corect ultima trebuia sa fie cu nr.50

cum pot corecta?

Ati putea face o nota explicativa din proprie initiativa in care relatati cele intimplate iar pe exemplarul ramas la dvs, alaturi de nr 45 dublat treceti 46, de 46 treceti 47 etc, pe care o anexati la dosarul de facturi emise .
Pe viitor puteti numerota inainte de a completa facturile.
~ Conținut șters la cerere ~
@cosmin26kok a scris:
"pe care as rupe-o impreuna cu exemplarul 2"
Va rog sa detaliati ce intelegeti prin " as rupe ... "
Magda Staicu, Consultant fiscal