Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general contabilitate primara
Discuție deschisă în Contabilitate în general

contabilitate primara

M-am inscris la un curs de contabilitate si as vrea sa stiu daca am drept de semnatura?daca nu cum pot obtine acest drept
Bilantul poate fi semnat numai de expert contabil(studii superioare economice +examen de atestare la CECAR).Cursul de contabilitate va ajuta la evidenta primara,depunerea declaratiilor si chiar intocmirea balantei la sfarsit de luna.Inchiderea anului insa trebuie semnata de un expert contabil sau un consultant fiscal.
Aveti dreptul sa tineti doar contabilitatea primara (intocmire N.I.R, registrul de casa etc). Pentru a avea dreptul sa tineti contabilitatea unei societati, trebuie sa aveti studii superioare economice si sa fiti angajata cu contract de munca la societatea respectiva, sau sa fiti membru CECCAR (Legea contabilitatii nr. 82/1991 republicata).