Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Factura electronica
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Factura electronica

Va rog sa ma lamuriti care sunt de fapt facturile electronice
Sunt furnizori de servicii, ca mi trimit prin email o factura in excel si spun ca nu e nevoie sa mi trimita o factura semnata si stampilata deoarece aceasta e o factura electronica.
E ok asa?
Pot inregistra o astfel de factura si pot deduce TVA ul?
Sau totusi e nevoie ca facturile de genul acesta sa fie stampilate si semnate?
Si atunci care facturi se incadreaza la facturi electronice si pot circula fara stampila si semnatura?

Multumesc
oug 109/2009 a abrogat legea 260/2007 prin art II
"ART. II
Legea nr. 260/2007 privind inregistrarea operatiunilor comerciale prin mijloace electronice, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 506 din 27 iulie 2007, se abroga."

Legea 260 definea factura electronica astfel :
d) factura in forma electronica - documentul in forma electronica ce caracterizeaza in mod unic si neechivoc schimbul sau vanzarea de bunuri sau servicii, semnat cu semnatura electronica si purtand marca temporala, care contine datele cuprinse in formularul facturii si care este inregistrat pe medii compatibile cu prelucrarea automata a datelor;

Din cite stiu pina in acest moment nu a fost data o alta lege care sa reglementeze in vreun fel factura electronica , in timp ce codul fiscal la art 155 spune ca :

(11) România va accepta documentele sau mesajele pe suport hârtie ori în formă electronică drept facturi, dacă acestea îndeplinesc condiţiile prevăzute de prezentul articol.

Tot codul fiscal prevede ca :
(6) Semnarea şi ştampilarea facturilor nu sunt obligatorii.

Nu stiu sa fie o definitie a facturii electronice in acest moment , dar e clar o factura emisa in excel nu poate fi asimilata unei facturi electronice .
da asa e...insa pe de o parte factura electronica tb semnata cu semnatra electronica, pe de alta parte se spune ca facturile nu mai trebuie semnate si stampilate.
In consecita, daca eu listez acea factura in excel...fara stampila si semnatura ..acesta e un document care poate fi inregistrat in contabilitate ...nu?
omef 3512 precizeaza conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca un document pentru a fi considerat document justificativ .
Acestea sint :

2. Documentele justificative trebuie să cuprindă următoarele
elemente principale:
— denumirea documentului;
— denumirea/numele și prenumele și, după caz,
sediul/adresa persoanei juridice/fizice care întocmește
documentul;
— numărul documentului și data întocmirii acestuia;
— menționarea părților care participă la efectuarea
operațiunii economico-financiare (când este cazul);
— conținutul operațiunii economico-financiare și, atunci când
este necesar, temeiul legal al efectuării acesteia;
— datele cantitative și valorice aferente operațiunii
economico-financiare efectuate, după caz;
— numele și prenumele, precum și semnăturile persoanelor
care răspund de efectuarea operațiunii economico-financiare,
ale persoanelor cu atribuții de control financiar preventiv și ale
persoanelor în drept să aprobe operațiunile respective, după
caz;
— alte elemente menite să asigure consemnarea completă
a operațiunilor efectuate.
Documentele care stau la baza înregistrărilor în contabilitate
pot dobândi calitatea de document justificativ numai în condițiile
în care furnizează toate informațiile prevăzute de normele legale
în vigoare.

Tot omef 3512 precizeaza ca :
9. Regimul juridic al documentelor în formă electronică, ce
conțin date privind operațiunile economice de schimb sau
vânzare de bunuri ori servicii între persoane care emit și primesc
facturi, bonuri fiscale sau chitanțe în formă electronică, este
stabilit de Legea nr. 260/2007 privind înregistrarea operațiunilor
comerciale prin mijloace electronice.
Facturile și chitanțele în formă electronică, emise fără
îndeplinirea condițiilor prevăzute de legea mai sus menționată,
nu au calitatea de document justificativ, în înțelesul prevederilor
Legii nr. 82/1991, republicată.

Si de asemenea :

15. Factura se întocmește și se utilizează în conformitate cu
prevederile Codului fiscal.

Iata cum sintem in situatia in care un aspect foarte important al contabilitatii este "lasat" nelegiferat complet .
In acest sens mai e un recurs in interesul legii cerut de procurorul general care roaga Curtea Constituionala sa se pronunte in acest sens .

Pe o parte se face referire la un text abrogat , fara ca acesta sa fi fost inlocuit cu altceva , pe alta parte se face trimitere la codul fiscal care nu este complet in ce priveste factura electronica

Un lucru e cert , dar nu din legislatie ci din practica : factura emisa in excel nu este factura electronica , pe o parte, dar daca factura respectiva indeplineste conditiile de la art 155 , fara sa fie semnata si stampilata , este document justificativ .
Ieri, 31.03.2010, o companie de telefonie mobila a dat urmatorul comunicat de presa "De acum, factura electronica emisa de Romania are valoare fiscala pentru clientii persoane juridice". Textul complet se poate gasi aici: [ link extern ]

Referitor la fapul ca inca nu exista o lege care sa inlocuiasca Legea nr. 260/2007 (abrogata), este posibil ca facturile emise de companie sa aiba valoare fiscala? Sunt facturile emise de companie intr-adevar electronice?

Multumesc
inovatie, utilizator
cred ca se "lauda" putin ... Din moment ce legislatia este incompleta , nu vad cum ar fi posibil asa ceva...

Am mai vazut si anunturi ale unor firme emitente de tichete cadou , care induceau ideea ca tichetele cu pricina ar fi deductibile integral, or nu-i chiar asa ...

------
:offtopic:
@inovatie : va rog frumos sa stergeti din textul postat denumirea firmei ; contravine regulamentului .
Multumesc frumos