avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... TEST POLIGRAF
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

TEST POLIGRAF

Buna seara, am un prieten, care a fost prins luand mita o suma de bani, in urmare seful lui a dispus ca acesta sa fie testat cu detectorul de minciuni.

va intreb acum pe voi cei care poate ati mai trecut prin chestia asta... cum se poate face ca testul sa iasa bine.

intelesesem ceva cu diazepam , extraveral etc..
daca stiti ceva ar fii binevenit
o seara buna va doresc
testul poligraf nu este obligatoriu, nu te poate obliga nimeni sa l faci
1. nimeni nu va poate obliga sa acceptati testarea cu poligraful;
2. poligraful nu este proba in dreptul roman;
3. daca nu a savarsit fapta - nu are pentru ce sa-si faca probleme prietenul dvs.
Nu stiu in ce masura poate fenta poligraful...
Ar trebui sa exerseze de N ori ca sa reuseasca.

Are dreptul de a refuza testul.
Poate da si un rezultat gresit.
Va multumesc pentru raspunsuri si pentru promptitudinea cu care ati raspuns.
ideea era ca prietenul meu chiar a savarsit aceasta fapta, dar vrea sa ii demonstreze sefului sau ca nu a fost el. daca se duce beat/drogat, rezolva ceva?

Va multumesc inca odata!
In general,unele firme uziteaza aceasta metoda,chiar daca ea nu are nicio valoare in dreptul comun.
Prietenul dvs.poate accepta sau poate refuza acest test,insa problema pentru el,in cea de a doua varianta va fi atitudinea patronului,care va incerca,oricum sa scape de el.
Desi,nu m-am aflat niciodata in aceasta situatie,eu as solicita transferul pentru ca increderea patronului,chiar si dupa un eventual test favorabil prietenului dvs.,va fi "stirbita" serios

Alte discuții în legătură

Testul cu detectorul de minciuni angela.o angela.o Imi puteti spune va rog daca testul cu detectorul de minciuni se considera proba in instanta? (vezi toată discuția)
Poligraf ragaliemariana ragaliemariana Va rog unde gasesc metodologia(procedura) completa si punctuala (acreditata)a testarii cu poligraful. Etapele ,drepturile si obilgatiile , persoanei testate ... (vezi toată discuția)
Detectorul de minciuni ContSters212534 ContSters212534 Am auzit multe despre el dar vreau sa va intreb, totusi, in cazul in care el este solicitat de catre politie - merita efectuat ?, chiar daca esti complet ... (vezi toată discuția)