Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozitul pe profit 2009
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozitul pe profit 2009

Buna ziua

Ma puteti indruma in privinta impozitului pe profit pe anul 2009 .

Nu am inscris nimic in declaratia 100 pentru trimestrul IV 2009 deoarece trebuie sa imi finalizez inchiderea de an pana la 25.02.2009 .
Am ajuns la final si am probleme cu intelegerea impozitului pe profit .
In trim .1,2,3 s-a inregistrat profit care a fost si platit ( mentionez ca pentru trim 2 si 3 profitul a fost mai mare decat forfetarul ) . In trimestrul IV se inregistreaza pierdere . Pe general an profitul inregistrat si platit pana la trim 3 depaseste impozitul forfetar pe an (cf. transelor ) .
Ce inregistrez in trimestrul IV ?
impozitul forfetar pe acest trimestru ?#-o
mai aveti de plata imp minim aferent trim. 4 deoarece compararea se face la nivel de trimestru.
Nu inregistrati nimic la rd.9 (impozit minim) caci impozitul minim este de fapt impozit pe profit. Daca se definitiveaza situatia pana la 25 feb.a.c. nu se declara impozit pe profit (indiferent daca valoarea acestuia este la nivelul rezultat din calcul sau este cea minima).

Singura varianta in care trebuie sa se declare ceva la rd.9 este cazul in care se definitiveaza situatia financiara pana la 25 aprilie SI pe trimestrul 3 s-a declarat impozitul minim. Dupa regula, pentru trimestrul 4 se declara aceeasi suma ca pe trimestrul 3, adica impozitul minim.

De remarcat ca in D101 impozitul rezultat din calculul cu 16% are anumite randuri in care se declara, iar impozitul minim are ALTE randuri in care se declara.

Daca am avut impozit pe profit in trimestrele 3 si 4, il mentionam in randurile 3 si 4, iar daca am avut impozit minim in trimestrele 3 si 4 il mentionam in randurile 5 si 9.

Pe cale de consecinta, daca definitivam calculul pana la 25 feb., nu completam nici randurile 4 sau 9. Nu vad motivul pentru care nu completam randul 4, dar in schimb trebuie sa completam randul 9.

La fel, daca nu se poate declara impozit minim prin D100 la trimestrul 4, ce se intampla daca suma aferenta impozitului minim o declaram totusi pe prima coloana, la impozitul normal ? Atunci completez si rd. 4 din declaratie, in loc de rd.9.

In cazul dv. concret : daca ati fi declarat in D100 (pe care , intre altele, o mai puteti depune si acum pentru impozitul lipsa) pentru trim.4 cat ati avut in trim.3, veti avea o suma de recuperat - scadenta 25.01.2010. de mentionat ca ar fi suma CORECTA.
Daca insa declarati acum ceva in rd.9, veti avea o alta suma de recuperat - care este INCORECTA.

Faceti simularea si va veti convinge.
Florin Marius Savu, Consultant fiscal
Multumesc pentru explicatii , am facut simularea declaratiei 101 si am observat ca daca inscriu la rd.9 impozit minim pentru trim.IV se denatureaza diferenta de impozit .
Si eu am o situatie similara:
- Impozitul pe profit anual = 4912 lei.
- In trim I si III s-a declarat in D100 = 6404 lei
- In trim II s-a declarat impozit minim = 717 lei
In total s-a declarat si achitat suma de 7121 lei (6404 + 717).
Pe trim IV nu s-a depus D100 deci termenul de declarare a D101 este 25.02.2010.
Avand in vedere ca imp pe profit calculat este 4912 lei si cel declarat este de 7121 lei, ar inseamna ca sunt de recuperat 2209 lei.
Insa, daca se introduc aceste date in D101 rezulta de recuperat doar 1492 lei (6404-4912) fara sa tina cont de cei 717 lei achitati in trim II. In plus, daca la randul 9 - cu impozitul minim pt trim IV - completez suma de 1075 lei imi mai raman de recuperat 417 lei.
Poate nu completez eu corect. Va rog sa imi dati o idee.
Multumesc.
DA @tcory.

Suma declarata pentru trimestrul 4 (chiar daca este impozit minim) se inscrie la rd.4, si nu la rd.9 cum am spus. Scuze.