Buna.mama mea a murit acum doua ,ile,eu sunt singura moștenitoare,ea nu are datorii dar eu am datorii la banca și vreau să știu dacă nu fac succesiunea mă pot executa băncile eu fiind unica mostenitoare
Da, vă poate executa silit. Creditorul poate cere prin executor demararea forțată a procedurii de succesiune, pentru a putea scoate la licitație publică bunurile moștenite de dumneavoastră.
Doar dacă nu șitie, și nici nu află de moștenire, puteți scăpa.
Pai eu nu am spus lor că a murit mama,nu am făcut succesiune, am ipoteca pe casa dar acolo ea doar pusese casa ipoteca dar eu sunt cea care a luat credit, pe aia cred că interesează doar să primească rata altfel nu vad cum sa afle banca unde am eu datorie
Dați la notar o declarație de acceptare a succesiunii în termen de 1 an de la deces și dezbatwerea succesiunii o puteți face ulterior când doriți. Declarația o puteți da în luna a 12-a din termenul de opțiune succesorală de 1 an.
Buna .eu vroiam sa știu dacă banca îmi poate face ceva daca nu fac succesiunea
Adrian ALBU a scris:
Dați la notar o declarație de acceptare a succesiunii în termen de 1 an de la deces și dezbatwerea succesiunii o puteți face ulterior când doriți. Declarația o puteți da în luna a 12-a din termenul de opțiune succesorală de 1 an.
Mostenirea
roxicutza86
buna ziua.tatal mea a decedat acum 2 luni,iar in urma decesului a lasat 2 credite la o societate nebancara< unul e card de credit,iar celalalt e card de ... (vezi toată discuția)
Mostenire
ufpuf
Buna ziua. Am un credit ipotecar pe casa, si acum 2 luni am primit o casa mostenire in urma decesului mamei. Daca fac succesiunea,exista posibilitatea ca ... (vezi toată discuția)
Datorii mostenite
carastefan
Daca aman succesiunea pana la prescrierea datoriilor defunctului catre banci, pot scapa de plata datoriilor?
Ce alte consecinte mai are amanarea (3 ani) a ... (vezi toată discuția)