Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... dosar penal?Va rog,o parere,Urgent!!!!
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

dosar penal?Va rog,o parere,Urgent!!!!

un prieten a fost prins intr-un hypermarket dupa ce a consumat cateva batoane de ciocolata, abandonand ambalajele pe rafturi. agentii de paza l-au oprit, s-au targuit, l-au inteles ca de la om la om, i-au zis ca nu vor informa politia, dar l-au obligat sa plateasca la una din casele hypermarketului suma de 70 ron(cu codurile de bare ale batoanelor consumate, muuulte la fel), cu bon (nu stiu cum au gandit-o, i-au spus ca "mai acoperim si noi din daunele magazinului") si l-au lasat sa plece. Nu au chemat politie,jandarmi, doar au scris ei niste hartii(o lista cu produsele consumate si neachitate), l-au pus sa le semneze si i-au facut copie dupa CI, i-au zis ca este "pentru arhiva". Este preocupat daca firma de paza poate informa politia ulterior acestei intamplari si sa se trezeasca chemat la politie. ce face firma de securitate cu hartiile de genul ala?oare firmele de securitate din hypermarketuri practica regulat suprataxarea, in loc de denunt la politie? i se poate intocmi dosar penal pentru un asa nimic de cativa lei?reprezentantii firmei de securitate pot trimite copia CI si hartiile alea la politie?Va multumesc sincer, in numele prietenului meu
Buna seara. Dupa aceasta intelegere a prietenului dvs. cu agentii de paza, este putin probabil sa ma fie informata politia. Aceasta este practica in supermarketuri , insa , desi se pare ca cei de acolo mai fac si unele treburi mai putin stiute de noi, cum ar fi ideea de a-si acoperi pierderile, este o cale a celor care recurg la aceste furturi, de a scapa basma curata. Asadar, cred ca pericolul a trecut, insa, daca prietenul dvs. se va mai gandi in viitor sa repete asa ceva, sfatuiti-l sa se abtine, fiindca s-ar putea sa nu ii mai mearga la fel.
Riscurile meseriei si masa in hipermarket si fara plata consumatie,nu se poate!
Culpa suplimentara consta in acea ca a semnat harti fara a solicita macar 1 exemplar sau copie
Teoretic,pot fi posibile multe variante ,dar poate situatia ramane la stadiul de intelegere ,fara implicarea autoritatilor legal indiriguite sa solutioneze.
De preferat invatatura de minte pe viitor.
Da functie de interese,cei care au inteles sa solutioneze in maniera nelegala,
pot continua practica si facand uz de copia dupa CI pot formula plangere ,
dar ,aceasta varianta risca sa produca cercetari ,care practic nu ar avantaja pe agentii de paza
Nu cred ca va avea probleme penale.
S-a terminat cu bine pentru el.

avocat Claudiu Lascoschi
Foarte interesant !
Nu cumva este vorba despre firma "Carefour" pentru ca in cazul in care raspunsul este afirmativ,firma aceasta s-a specializat pe acest gen de situatii,rezolvate in mod "sui generis"
De altfel despre o astfel de situatie au mai existat doua postari ale unor useri la topicul penal,fapt ce m-a determinat sa deschid un topic la "Discutii la moda" in care am intrebat si m-am intrebat din punct de vedere retoric daca firma cu pricina nu se substituie legiuitorului si cam ce ascunde o astfel de "politica"
Da, chestiunea este sensibila in privinta abordarii dar au pagube insemnate.

Pana la urma este vorba de o infractiune si cel ce castiga cel mai mult este...hotul ( ca sa spun asa).
In alte vremuri mergea la inchisoare pentru astfel de fapte...
Faptuitorii scapa si fara dosar penal...

avocat Claudiu Lascoschi