Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... dosar penal?Va rog,o parere,Urgent!!!!
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

dosar penal?Va rog,o parere,Urgent!!!!

un prieten a fost prins intr-un hypermarket dupa ce a consumat cateva batoane de ciocolata, abandonand ambalajele pe rafturi. agentii de paza l-au oprit, s-au targuit, l-au inteles ca de la om la om, i-au zis ca nu vor informa politia, dar l-au obligat sa plateasca la una din casele hypermarketului suma de 70 ron(cu codurile de bare ale batoanelor consumate, muuulte la fel), cu bon (nu stiu cum au gandit-o, i-au spus ca "mai acoperim si noi din daunele magazinului") si l-au lasat sa plece. Nu au chemat politie,jandarmi, doar au scris ei niste hartii(o lista cu produsele consumate si neachitate), l-au pus sa le semneze si i-au facut copie dupa CI, i-au zis ca este "pentru arhiva". Este preocupat daca firma de paza poate informa politia ulterior acestei intamplari si sa se trezeasca chemat la politie. ce face firma de securitate cu hartiile de genul ala?oare firmele de securitate din hypermarketuri practica regulat suprataxarea, in loc de denunt la politie? i se poate intocmi dosar penal pentru un asa nimic de cativa lei?reprezentantii firmei de securitate pot trimite copia CI si hartiile alea la politie?Va multumesc sincer, in numele prietenului meu
Mda, cat se mai fura in Romania ca si pe acest site mai exista inca X topicuri cu furt din supermarketuri :)

Intr-o seara m-am dus la magazinul de cartier si babele de acolo l-au prins pe unul furand. Si ala a zis "va rog frumos, nu ma dati la politie, uitati aici 3 milioane vechi". Babele au luat repede cele 3 milioane si asa de fericite erau :)

Prin Ungaria se mai practica ceva similar... furai ceva, si daca te prindea plateai de 10 ori suma obiectului furat si te lasau in pace:)

In concluzie: Furati inainte sa ajungeti cu buzunarul gol, sa aveti de unde acoperi in caz ca sunteti prinsi, altfel mergeti "la risc" :)

PS: Dupa blocurile gri suntem noi :)
@"badguy"
Prea multe povesti si povestiri,prea multe filme si imaginatie fecunda,dar la noi,realitatea bate filmul.
Indiferent de situatie,o firma,nu se poate subroga organelor statului,pentru ca aceasta inseamna ,fie abuz,fie frau liber infractionalitatii.
Cred ca organele statului,asa cum sunt ele,ar trebui sa intervina pentru ca astfel de practici ilegale atat din punct de vedere penal,cat si cele ale lor(ale firmelor),care la randul lor,frizeaza penalul si intra sub incidenta mai multor legi economice si finaciare ,tind sa devina cotidiene.
Mai multe controale la astfel de firme,de altfel,mari "cotizante"ale unor organe de stat si nu numai,ar fi mai mult decat necesare.
Atata timp cat un cetatean roman nu se poate duce intr-o alta tara si sa isi impuna"legea",nici aceste firme,indiferent de denumirea lor sau de aportul de cotizare,nu au dreptul sa o faca si nici nu trebuiesc lasate pentru ca pana la urma"pumnul in nas"il iau toti romanii.
Eu ziceam doar cum se practica in alte tari din UE. Poate acolo exista prevedere legala in acest sens... adica poti sa-i spui la cineva legal "da-mi atata si imi retrag acuzatia"
@badguy
imaginatia dvs este bogata,dar este perpendiculara cu prevederile legale nationale si din UE
Incercati sa aplicati propunerea maestrului r.gabi