avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 991 soluții astăzi
LIVE, ACUM (325 PARTICIPANȚI) SSM: Evaluarea riscurilor de accidentare și îmbolnăvire profesională
Accesează live evenimentul
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Activez la o gradinița de stat, iar de la 1 ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Activez la o gradinița de stat, iar de la 1 septembrie 2025, ...

Activez la o gradinița de stat, iar de la 1 septembrie 2025, de când unitatea noastră a fost preluată sub coordonarea actualei direcțiuni, atmosfera de lucru a devenit tensionată,dominată de critici constante la adresa personalului.

În cazul meu concret, situația a pornit de la refuzul doamnei director de a aproba la timp trecerea mea în altă tranșă de vechime, deși:

la 15 septembrie 2025 am împlinit 20 de ani vechime în învățământ,
am depus cererea pentru trecerea în tranșa superioară la data de 1 octombrie 2025, prin contabilul unității (responsabilă de salarizare),
cererea a fost înregistrată abia la 3 noiembrie, deși exista timp suficient pentru a fi discutată într-un Consiliu de Administrație de urgență, care a avut loc ulterior, pe 10 noiembrie. Acest lucru este necesar??? Mi se pare absurd sa aprobi in Consiliul de Administratie, un drept! Trecerea la o alta transa de vechime e un drept.

Contabila unității a confirmat în conversațiile purtate că trecerea trebuia operată de la 1 octombrie, dar doamna director s-a opus, motivand ca nu a avut ajuns in Consiliul e Administratie la timp. Legislația însă prevede clar că trecerea într-o tranșă superioară de vechime se realizează automat, începând cu luna următoare împlinirii vechimii, nefiind condiționată de o cerere.

Consider că acest refuz nu este o simplă omisiune, ci o decizie intenționată de a-mi bloca un drept salarial, ca urmare a unui conflict personal creat artificial.
Nu este vorba despre valoarea financiară a sumei – nu stau în acei bani și aș fi înțeles dacă era o greșeală tehnică.
Ceea ce m-a afectat profund a fost situația în sine, modul în care a fost gestionată și intenția evidentă de a-mi refuza un drept legal, fapt care mi-a provocat un disconfort psihic și emoțional major. Consider acest comportament ca fiind abuziv și total nejustificat într-o instituție de învățământ.

De la preluarea unității, se remarcă o atitudine constant critică și ostilă față de personal.
De asemenea, doamna contabilă a grădiniței noastre, mutată ulterior sub coordonarea aceleiași direcțiuni, a fost supusă unei presiuni extreme și unui stres continuu, ajungând chiar să fie internată în spital, după mai multe episoade de leșin cauzate de tensiune ridicată, pe fondul presiunii exercitate asupra ei.

Din toate conversațiile pe care le am cu contabila lor, a gradinitei care ne-a preluat, reiese clar că doamna director este cea care decide tot ceea ce ține de salarizare și de blocarea drepturilor personalului, transferând ulterior responsabilitatea asupra contabilității, pentru a evita asumarea.

Ce este de facut in acest caz?
Fluturașul de salariu ne-a fost dat tuturor, în fața părinților, în timpul unei activități educaționale, cand doamna director mi-a dat acel fluturas, cu intentie ca „să văd diferența”. A fost un gest umilitor, lipsit de etică și intenționat să mă pună într-o poziție jenantă.
Ulterior, când am întrebat-o, calm și politicos, de ce nu mi s-a acordat dreptul salarial aprobat în Consiliul de Administrație, mi-a întors spatele și a spus că nu știe, deși semnează statele de plată.

Această situație m-a afectat, iar activitatea cu părinții și copiii a fost serios perturbată.
Toate aceste piedici și atitudini ostile au creat un disconfort psihic constant, care s-a răsfrânt și asupra familiei mele.
Consider că nu mai este vorba doar despre un drept salarial refuzat, ci despre o formă clară de abuz emoțional și profesional.

Ce este de facut in aceasta situatie? Mentionez, ca nu doar eu sunt in situatie.
Ultima modificare: Sâmbătă, 15 Noiembrie 2025
AdinaMariaPusca, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:35, 18 Noiembrie 2025
Acționarea pe cale administrativă este prioritară: formulați o notificare scrisă (înregistrată) pentru plata drepturilor salariale și, concomitent, sesizați Inspectoratul Școlar Județean în legătură cu conduita abuzivă semnalată. Acțiunea în instanță pentru hărțuire poate fi utilizată ca instrument final, însă trebuie luată în considerare cu prudență, întrucât va intensifica, în mod inevitabil, conflictul existent.
Mulțumesc pentru răspuns! Din punct de vedere legal, nu contabilul face trecerea la o altă tranșă de vechime? Există legislație care te obligă să depui o cerere , pentru un drept, pentru trecerea la o altă tranșă de vechime? Mai apoi să fie aprobată în CA?

Ultima modificare: Duminică, 16 Noiembrie 2025
Cornel Vasile, Consilier juridic
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu exista asa ceva in legislatie..in practica intalnita, cei de la R.U anunta contabilitatea pentru trecerea la o noua gradatie de vechime.
Asa ceva se regaseste intr-o procedura oprationala la nivel de angajator.
Multumesc! Si daca procedura nu a fost prezentata, si mai apoi, cu intentie, nu mi-a fost dat acest drept, aceasta procedura poate fi atacata?
Toata situatia aceasta, nu ma deranja daca era o greseala.
Dar acest drept, mi-a fot luat cu intentie. Nu e normal si etic, sa iti faca placere sa supui angajatii la stres, nervi si alte situatii care nu sunt demne de un manager.
Urmeaza sa depun o notificare pentru a mi se da sporul aferent vechimii in luna in curs, asa cum ar fi fost normal. Dar as vrea sa ma raportez la legea corecta. Ma puteti ajuta cu legea actualizata? Sau e valabila si Lege 153/2017?
Ultima modificare: Duminică, 16 Noiembrie 2025
AdinaMariaPusca, utilizator
Legea 153/2017 este in vigoare ... vedeti art.10

Alte discuții în legătură

Trecerea la alta transa de salarizare Elenadelia Elenadelia Buna ziua! Lucrez in invatamant din 2003 fara intrerupere si anul acesta scolar am trecut in al 16-lea an vechime. Abia acum mi-am dat seama ca trebuie sa ... (vezi toată discuția)
Salarizare invatamant montilala montilala Va rog, daca puteti sa ma lamuriti in privinta aplicarii Legii 153/2017. Sunt cadru didactic, la 1 septembrie 2017 am implinit 30 de ani vechime in invatamant ... (vezi toată discuția)
Incetarea suspendarii contractului de munca zsokabarabas zsokabarabas Buna ziua! Am si eu o nelamurire referitor la venitul pe care il realizez. Va prezint pe scurt datele; - sunt profesor titular, grad didactic I -in data ... (vezi toată discuția)