avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 375 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general note contabile sentinta judecatoreasca
Discuție deschisă în Contabilitate în general

note contabile sentinta judecatoreasca

Buna ziua,
Am urmatoarea problema: In anul 2005 s-a platit marfa conform facturilor emise de furnizor, dar nu s-a receptionat intraga marfa. Am dat in judecata furnizorul si am castigat procesul. Furnizorul trebuie sa ne dea toti banii inapoi pe care i-am achitat pentru marfa. Am sentinta judecatoreasca definitiva. Am apelat si la un executor judecatoresc, care a recuperta o foarte mica parte din valoare. In prezent firma este data in faliment, deci nu ne mai putem recupera banii. Intrebarea mea este cum inregistrez in contabilitate aceasta situatie? Mentionez ca marfurile apar pe stoc, conform facturilor fiscale primite. Ce inregistrari contabile as putea face pentru a scoate marfurile din gestiune? Dar pentru valoarea recuperata?
Va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: adydeni , utilizator 12:11, 13 Ianuarie 2011
De ce nu ati receptionat intreaga marfa? Inscrieti-va la masa credala, daca s-a deschis procedura insolventei.
Ultima modificare: Marți, 16 Februarie 2010
MALAMUT, Consultant fiscal
Pt ca aceasta cheltuiala a fi deductibila trebuia inregistrat provizion in conformitate cu prevederile articolului 22 din Codul fiscal actualizat si Ordinul 3055 / 2009 .
Acesta tb constituit in momentul inventarierii stocurilor la sfarsitul exercitiului financiar 2006, deoarece erau evidente diferentele . Acum inscrieti firma la masa credala , cum corect v-a sfatuit malamut , dar sansele de recuperare sunt mici din pacate .
Va multumesc pentru raspunsuri
S-a receptionat intreaga marfa. Nu am inregistrat provizion la sfarsitul exercitiului financiar 2006. Pot inregistra provizion cu ocazia inventarierii stocurilor la sfarsitul exercitiului financiar 2009? Sau las marfa in cotnul 371? dar pana cand?Dupa ce inscriem firma la masa credala, ce se intampla mai departe?
Din punct de vedere contabil nu stiu ce inregistrari as putea face.
adydeni a scris:

Va multumesc pentru raspunsuri
S-a receptionat intreaga marfa. Nu am inregistrat provizion la sfarsitul exercitiului financiar 2006. Pot inregistra provizion cu ocazia inventarierii stocurilor la sfarsitul exercitiului financiar 2009? Sau las marfa in cotnul 371? dar pana cand?Dupa ce inscriem firma la masa credala, ce se intampla mai departe?
Din punct de vedere contabil nu stiu ce inregistrari as putea face.

Cu ocazia inventarierii patrimoniului la 31 12 2010 pot trece toata marfa pe cheltuiala?
Se evidentiaza si plateste TVA?
sau ce ma sfatuiti sa fac?
multumesc anticipat
nimeni nu ma poate ajuta?
Cum scad marfa de pe stoc pentru care exista sentinta judecatoreasca?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intrebare... daniotil daniotil La o societate cooperativa de consum, facandu-se inventarul la o gestiune a unui depozit en-gros in anul 2008 s-a constatat o lipsa in gestiune de 150 000 000 ... (vezi toată discuția)
Impozitare ca venit a facturi de marfa ramase la masa credala Florin111 Florin111 Buna ziua , Firma X s-a inscris la masa credala a societatii Y in anul 2009  cu facturi de marfa totalizand 94 378,18 lei +TVA .In 2016 s-a pronuntat ... (vezi toată discuția)
Inchidere magazin si descarcarea gestiunii de marfa degradata crisrian crisrian Buna ziua. As dori sa ma sfatuiti cum procedez. Am decis sa inchid un magazin alimentar cu chirie. In acel spatiu deschide alcineva care cumpata stocul. Am ... (vezi toată discuția)