Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata

Am 54 ani si 29 ani vechime in munca. Cand pot iesi la pensie anticipat si daca mai pot fi angajat apoi la privat?
1. Daca sunteti barbat:
- Avand 54 de ani, varsta standard pentru pensionare este de 65 de ani, cu un stagiu complet de cotizare de 35 de ani si un stagiu minim de 15 ani.
- Asadar, deocamdata nu puteti beneficia de nici un fel de pensie.
- La implinirea varstei de 65 de ani va puteti pensiona de limita de varsta.

2. Daca sunteti femeie:
- Avand 54 de ani, varsta standard pentru pensionare este de 60 de ani, cu un stagiu complet de cotizare de 30 de ani si un stagiu minim de 15 ani.
- Asadar, deocamdata nu puteti beneficia de nici un fel de pensie.
- La implinirea varstei de 60 de ani va puteti pensiona de limita de varsta.
Buna ziua,

Sunt femeie, nascuta in 19.09.1953 cu o vechime in munca efectiva de 37 ani si 8 luni (in luna septembrie 2010, luna cu care si intentionez sa ma pensionez). As vrea sa stiu in ce conditii ma pot pensiona.
Va multumesc anticipat!
magda.a:
1. Puteti beneficia de:
- pensie pentru limita de varsta incepand cu martie 2013, respectiv la implinirea varstei de 59 ani si 6 luni;
- pensie anticipata partiala incepand cu martie 2008, respectiv la implinirea varstei de 54 ani si 6 luni.
2. Asadar va puteti beneficia de pensie anticipata partiala oricand de acum inainte.
3. Conditia de a va pensiona este sa doriti acest lucru.
4. Va recomand sa iesiti la pensie in acest an, dupa actuala lege. Proiectul viitoarei lege prevede o penalizare mai mare la pensia anticipata partiala.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Va multumesc frumos pentru raspuns!

Cu stima,
magda.a