avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 703 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale rezolvare petitie, sesizare
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

rezolvare petitie, sesizare

Va rog sa-mi spuneti daca o societate comerciala, trebuie sa-mi raspunda in scris la sesizarile facute de mine.
Ei motiveaza ca nu sunt obligati sa -mi dea raspuns scris, pt. ca nu sunt institutie publica.
Ei nu se subordoneaza Legii 233/2002?
Va multumesc,
Valentina Serbu
Ultima modificare: Vineri, 19 Februarie 2010
ContSters20980, utilizator
Cel mai recent răspuns: ContSters20980 , utilizator 11:22, 19 Februarie 2010
Dreptul la petitionare este garantat de Legea Fubdamentala ,iar teremenul de raspuns la o petitie este prev de art 3 din OG nr 27/2001
Legea 233/2002 aproba OG 27/2002, care e clara de la primul articol: "Prezenta ordonanţă are ca obiect reglementarea modului de exercitare de către cetăţeni a dreptului de a adresa autorităţilor şi instituţiilor publice petiţii formulate în nume propriu, precum şi modul de soluţionare a acestora".
In concluzie, ea nu se aplica decat autoritatilor si institutiilor publice, nu si societatilor comerciale. Pentru acestea din urma nu este prevazuta de lege obligatia de a raspunde la solicitari/petitii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Termen legal raspuns societate privata moshusm moshusm Buna ziua, In urma unei audiente solicitate de mine HR-ului,mi-a fots promisa o ancheta interna si de asemenea un raspuns.Au trecut 60 zile in care nu am ... (vezi toată discuția)
Solutionarea petitiilor in primarie animarsrl animarsrl Conform legii 233/2002 care aproba ordonanta 27/2002 cum se face diferenta dintre o petitie si o cerere a unui cetatean sau a unei organizatii care o depune la ... (vezi toată discuția)
Forma actualizata a og nr. 27/2002 privind reglementarea activitatii de solutionare a petitiilor geo-vem geo-vem Rog să mă ajutati cu o forma actualizata a og 27/2002(privind petitiile)sioug 27/2003 privind acordul tacit, sau alte acte normative ce modifica sau ... (vezi toată discuția)