Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale rezolvare petitie, sesizare
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

rezolvare petitie, sesizare

Va rog sa-mi spuneti daca o societate comerciala, trebuie sa-mi raspunda in scris la sesizarile facute de mine.
Ei motiveaza ca nu sunt obligati sa -mi dea raspuns scris, pt. ca nu sunt institutie publica.
Ei nu se subordoneaza Legii 233/2002?
Va multumesc,
Valentina Serbu
ContSters20980, utilizator
Dreptul la petitionare este garantat de Legea Fubdamentala ,iar teremenul de raspuns la o petitie este prev de art 3 din OG nr 27/2001
Legea 233/2002 aproba OG 27/2002, care e clara de la primul articol: "Prezenta ordonanţă are ca obiect reglementarea modului de exercitare de către cetăţeni a dreptului de a adresa autorităţilor şi instituţiilor publice petiţii formulate în nume propriu, precum şi modul de soluţionare a acestora".
In concluzie, ea nu se aplica decat autoritatilor si institutiilor publice, nu si societatilor comerciale. Pentru acestea din urma nu este prevazuta de lege obligatia de a raspunde la solicitari/petitii.