Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Bataia de joc de la administratiile financiare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Bataia de joc de la administratiile financiare

[ link extern ]
#-o ar trebui sa cam luam atitudine toti
Esti la mana inspectorului fiscal, e un haos in AFP-uri.#-o
vedeti si aici Haosul din ANAF.
[ link extern ]
MALAMUT, Consultant fiscal
Nu prea aveti dreptate niciunul. Cum adica esti la mana inspectorului fiscal ?
Inspector fiscal - adica cel care te verifica ? Pentru un consultant fiscal nu ar trebui sa fie o problema, nu ? Daca actele sunt bine tinute si exista argumente nu ar trebui sa aiba castig neadevarul.

Cat despre trimiterea la money.ro ... acolo sunt jurnalisti , nu ? Nu cred ca vreunul din cei care scrie pe acolo este expert contabil, auditor financiar, consultant fiscal , nu a lucrat macar vreo zi in vreo administratie financiara. In general cam toti sunt la fel de capabili sa inteleaga problemele fiscale , la acelasi nivel cu fotbalul si barfa politica.

De ce sunt dezorganizati cei de la Fisc ? Spune cineva in mod concret cum ar trebui organizata activitatea ? Nu. Doar sentinte am citit acolo, si asta pentru ca acea individa numita expert contabil are pe cineva la presa.

V-ati uitat pe pagina ANAF de comunicate de presa (concepute sub penita geniului presei romanesti, Andrei Gheorghe) O sa gasiti un comunicat care da lamuriri de ce o firma oarecare (parca Dalli se cheama) a aparut pe situl lor cu datorii : pentru ca avea sume nerepartizate.
Mai stie cineva vreo firma in aceeasi situatie cu cea de mai sus - sa fie pe situl ANAF cu datorii si sa aiba sume nerepartizate ? Nu cred ca mai stie cineva. Si stiti de ce ? Pentru ca nu-l cunosteti pe Andrei Gheorghe - si prin el - toata presa romaneasca.

Daca vreti sa luati atitudine : puneti pe hartie ce nu merge si cum ar trebui facut.
Doar ca povestea este cam lunga si cei din presa adorm la ea.

Un sfat serios : nu mai bagati in seama birfele din presa si mai ales nu le mai propagati. Aveti cunostinte profesionale temeinice pentru a aduce argumente in scris conducerii MF. De ce la acest nivel ? Pentru ca in administratii lucreaza functionari publici - si toti sunt subordonati ierarhic. Deci dispozitiile vin de sus in jos.

:O vreti exemple am vreo 6 care imi vin in minte acum in momentul asta , vreo 4 care sunt numai la sectorul 1 ....ma rog de doamnele inspectoare sa-mi inchida fisa sa repartizeze sumele stiti ce raspuns mi-a dat ...............foarte greu doamna a luat foc serverul si nu cred ca putem , insist si intr-un final intra in programul lor faimos si repartizeaza sumele .....dar surpriza societate care plateste lunar si in timp (nu pe data de 25 ) primeste acele somatii, are penalitati calculate pentru care trebuie sa facem cerere care va fi solutionata in 45 zile , vi se pare normal , alt exemplu avem o firma la Tulcea care cei de acolo de la finante nu stiu sa citeasca instructiunile de completare a declaratiilor fiscale drept pentru care au trimis notificare ca suntem in intarziere in depunerea DECLARATIIEI 101 cica dupa parerea lor termenul ar fi 25 IANUARIE , mai vreti ,mai am exemple ....Ajungi la administratie si intrebi o oarecare speta intalnita ....habar n-au , cate administratii sunt in Bucuresti atatea raspunsuri , formulare .....si acrituri.
Imi cer scuze pentru ca m-am aprins , dar sincer este o bataie de joc asteptand ca cineva sa-si faca treaba , si eu si altii ca mine muncesc mult cu multee hartoage ca si acele doamne , dar............daca vine cumva vreun client sa ceara un certificat de atestare fiscala el platind corect contributiile sa nu reusesti sa-i scoti omului acel certificat pentru ca unii nu au bunavointa de a-si face treaba . Nu cred ca are legatura cu Andrei Gheorghe , Vladescu , Pogea, acestia sunt trecatori , INSPECTORII sunt acolo de aniiiiiiiii
mihaelastir, utilizator
adevarul este undeva la mijloc, cel putin asta e parerea mea.

oricum, cine in vine in presa cu astfel de dezvaluiri are tendinta de a fi subiectiv in cele relatate, mai ales pentru a capta atentia, in special publicului necunoscator, care poate eticheta problema imediat, in sens peiorativ.

din pacate in romania birocratia este foarte mare si asta din cauza gradului de conformare fiscala destul de redus.

in alte tari, mult mai civilizate, fiscul este autoritatea cea mai de temut, iar neplata impozitelor catre bugetul statului este echivalentul furtului de la bugetul statului.

in spetele prezentate in presa se pare ca problema principala este emiterea onor somatii insotite de titluri executorii, desi plata a fost efectuata cu mult inainte de 25 a lunii. va pot spune, in acest sens, faptul ca aceste titluri executorii sunt emise in mod automat de catre sistemul informatic, fara a se tine cont, din pacate, de sumele achitate in contul unic si care se afla in curs de distribuire.

in concluzie, nu cred ca este rea vointa, ci doar neputinta si dezorientare.

danike a scris:

adevarul este undeva la mijloc, cel putin asta e parerea mea.

oricum, cine in vine in presa cu astfel de dezvaluiri are tendinta de a fi subiectiv in cele relatate, mai ales pentru a capta atentia, in special publicului necunoscator, care poate eticheta problema imediat, in sens peiorativ.

din pacate in romania birocratia este foarte mare si asta din cauza gradului de conformare fiscala destul de redus.

in alte tari, mult mai civilizate, fiscul este autoritatea cea mai de temut, iar neplata impozitelor catre bugetul statului este echivalentul furtului de la bugetul statului.

in spetele prezentate in presa se pare ca problema principala este emiterea onor somatii insotite de titluri executorii, desi plata a fost efectuata cu mult inainte de 25 a lunii. va pot spune, in acest sens, faptul ca aceste titluri executorii sunt emise in mod automat de catre sistemul informatic, fara a se tine cont, din pacate, de sumele achitate in contul unic si care se afla in curs de distribuire.

in concluzie, nu cred ca este rea vointa, ci doar neputinta si dezorientare.

OK, danike! As putea fi de acord cu tine ca este doar neputinta si dezorientare. Dar de ce sa suportam noi (atat expertii contabili si consultantii fiscali, cat si clientii nostri, aceasta neputinta si dezorientare). De ce sa pierdem timp si bani pe la administratii, de ce sa ne consumam nervii, pentru neputinta (si acreala)unora care primesc salariile din impozitele pe care noi le platim in calitate de contribuabil?
Cineva cerea exemple. Iata unul (din multele pe care le-as putea da). Mama mea a fost sa plateasca impozitul pe casa. Functionara de la ghiseu i-a spus ca este restanta cu impozitul pe cativa ani (lucru neadevarat). Mama s-a intors acasa, a luat chitantele si s-a intors la administratie. Bineinteles, cozile de rigoare... Functionara a operat platile si (sa speram) s-a rezolvat. Tonul functionarei? Ca de la stapan la sluga. Scuze? Cred ca cerem prea mult. Chiar daca era vorba de un om batran.