Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... despagubiri Legea 290/2003
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

despagubiri Legea 290/2003

Ma numar printre beneficiarii stabilirii drepturilor banesti cf. Legii 290/2003 din localitatea Braila. S-a implinit 1 an de cand am comunicat ANRP- ului documentele necesare pentru despagubire in urma aplicarii acestei Legi 290/2003 dar nu am primit nici o veste de la aceasta institutie. Intrebarea mea este : Ce pot face in continuare pentru a ma informa cu privire la evolutia dosarului sau cum ma pot informa cu privire la ce numar de dosar solutionat s-a ajuns?
Dosarele se solutioneaza de catre prefectura din judetul in care ati depus cererea de despagubire in baza legii 290/ 2003. Intrebati la prefectura care este numarul de dosar!
Sfatul meu este sa actionati prefectura si Ministerul Finantelor Publice in judecata pentru obligatia de a face si pentru evaluarea bunurilor pe care le-ati avut , fiindca se practica un sistem de subevaluari la sange si , dupa ani de zile , veti ajunge sa nu luati mai nimic! Va pot exemplifica cu dosare pe legea 290/2003 care au stat peste 6 ani la prefectura si , complete fiind , nu sunt nici macar acum inaintate spre evaluare si plata despagubiri!
B-)
~ Conținut șters la cerere ~
iulia bumbu a scris:

Ma numar printre beneficiarii stabilirii drepturilor banesti cf. Legii 290/2003 din localitatea Braila. S-a implinit 1 an de cand am comunicat ANRP- ului documentele necesare pentru despagubire in urma aplicarii acestei Legi 290/2003 dar nu am primit nici o veste de la aceasta institutie. Intrebarea mea este : Ce pot face in continuare pentru a ma informa cu privire la evolutia dosarului sau cum ma pot informa cu privire la ce numar de dosar solutionat s-a ajuns?

Am intrat intamplator pe acest post, si sunt ca si dvs beneficiar al unei hotarari a Comisiei de specialitate din cadrul Prefecturii, si pentru ca stiu ca nu se poate ajunge la ANRP fara sa ai o hotarare definitiva de la prefectura, si pentru ca dvs spuneti ca ati inaintat dosarul catre ANRP, deci implicit ati trecut de faza prefecturii,
pentru toate acestea ma intreb: de ce oare va tot sfatuiesc avocatii de mai jos de cele ce va sfatuiesc, si bat campii cu prefectura ???
Va doresc succes.
Stimata doamna, daca aveti 1 an de cand ati primit hotararea comisiei judetene, sfatul meu este sa actionati in instanta pentru a-i obliga pe cei de la ANRP sa va plateasca. Pasivitatea nu va ajuta cu nimic, eu astept de 3 ani sa mi se plateasca transa a 2-a, si mi-am cerut drepturile in instanta. pentru detalii suplimentare ma puteti contacta pe adresa de mail oltenita4@yahoo.com
Efectuati procedura prealabila notificand ANRP-ul. Asteptati raspunsul 30 de zile, dupa care actionati in instanta. Este logic faptul ca ati trecut de faza Prefecturii. Banuiesc ca aveti o Hotarare a acestei entitati si ca ati deschis un cont in care sa primiti despagubirile. Inteleg ca ati trimis acum un an la ANRP toate documentele necesare efectuarii platii, iar acum asteptati despagubirile. SSi veti mai astepta mult si bine daca nu-i dati in judecata. Pentru ca ANRP solutioneaza in primul rand dosarele care au obtinut o hotarare judecatoreasca irevocabila, fiind investite cu formula executorie.
Succes