Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Tichete masa
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Tichete masa

Buna ziua,
Am si eu o intrebare: daca am o contabilitate la un fast food si primesc in loc de bani tichete de masa. Cum le inregistrez?+
Daca as fii incasat banii as fii inregistrat vanzarea mancarii(pe baza de bon fiscal)
5311 = %
Ma gandesc ca as putea sa le inregistrez astfel: 5311 = 5113 si cand primesc factura de ramburs inregistrez 5113 = 701. Dar cum sa inregistrez factura de ramburs?
Lamuriti-ma si pe mine !
-inregistrarea veniturilor incasate sub forma de tichete de masa se efectueaza prin urmatoarea formula contabila:

5328=707/4427

-trimiterea tichetelor spre decontare

461=5328

-incasare CV tichetelor

5121=461

-inregistrarea comisionului retinut de firma emitenta

628/4426 =461