avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 154 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Tichete masa
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Tichete masa

Buna ziua,
Am si eu o intrebare: daca am o contabilitate la un fast food si primesc in loc de bani tichete de masa. Cum le inregistrez?+
Daca as fii incasat banii as fii inregistrat vanzarea mancarii(pe baza de bon fiscal)
5311 = %
701
4427
Ma gandesc ca as putea sa le inregistrez astfel: 5311 = 5113 si cand primesc factura de ramburs inregistrez 5113 = 701. Dar cum sa inregistrez factura de ramburs?
Lamuriti-ma si pe mine !
Cel mai recent răspuns: katica , utilizator 20:09, 27 Februarie 2010
-inregistrarea veniturilor incasate sub forma de tichete de masa se efectueaza prin urmatoarea formula contabila:

5328=707/4427

-trimiterea tichetelor spre decontare

461=5328

-incasare CV tichetelor

5121=461

-inregistrarea comisionului retinut de firma emitenta

628/4426 =461

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tichete de masa anamariacelik anamariacelik O societate a deschis recent un magazin( in general produse alimentare).In ce conditii poate vinde marfa pe tichete de masa? Care sunt inregistrarile ce se ... (vezi toată discuția)
Incasare pe tichete de masa in magazin vanzare cu amanuntul agroind agroind Buna ziua, as dori si eu inregistrarile contabile pentru vanzarile pe baza de tichete de masa ,trimiterea acestora spre rambursare si incasarea contravalorii ... (vezi toată discuția)
Tichete depuse la un magazin cash&carry nicolcarmen nicolcarmen Firma unde lucrez primeste tichete masa, le tastez,OK.Dar se duce si aprov. de la [EDITAT] magazinul cash &carry unde le si depune.[EDITAT] Magazinul cash ... (vezi toată discuția)