avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 373 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... amenda
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

amenda

Buna ziua

In urma unui accident mi s-a retinut permisul dar mi s-a dat o dovada pe 2 saptamani pt a conduce. Apoi nu am mai prelungit dovada timp de aprox. o luna dupa care am luat iar dovada pt 30 de zile. Dupa finalizarea dosarului de la Procuratura in care se va da NUP incepe perioada de suspendare de 3 luni, sa zicem. As vrea sa stiu daca din aceasta perioada se scade sau nu acea luna in care nu mi-am prelungit dovada.V-as ruga sa-mi spuneti si la cat s-ar ridica amenda pt neacordare de prioritate. Multumesc
Ultima modificare: Joi, 18 Martie 2010
danmiclovan, utilizator
Cel mai recent răspuns: daio73 , utilizator 20:18, 27 Februarie 2010
perioada de suspendare incepe din momentul in care va expira dovada de circulatie...si daca o prelungiti din momentul in care se finailzeaza dosarul...
amenda o primiti cel mai probabil cand se da de catre procuror NUP
Sanctiunile sunt conditionate de incadrarea exacta care poate fi realizata dupa administrarea documentelor medicale/zile spitalizare/zile ingrijiri medicale a partii internate
In final sanctiunile sunt dispuse de procurorul care cerceteaza dosarul dvs
Ultima modificare: Sâmbătă, 27 Februarie 2010
ynocentta, utilizator
Dupa primirea comunicarii cu solutia de neinceperea urmaririi penale confirmata de catre parchet,vi se aplica,de catre politie , sanctiunea contraventionala de neacordare de prioritate si suspendarea permisului pt.60 zile.cuntumul amenzii este stipulat in Reg.pt.aplic OG 195/02.
daca ati beneficiat de prelungirea dovezii pe parcursul cercetarilor atunci cele 60 zile curg de la expirarea ultimei perioade scrise pe dovada in caz contrar vi se restituie permisul

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Suspendare permis napoleonul napoleonul Salut, ma lamuriti,va rog,intr-o problema. Acum 2 luni a avut loc un accident rutier soldat cu vatamarea corporala a unui pieton. La manevra de mers inapoi,pt ... (vezi toată discuția)
Salutare, am avut un accident soldat cu victime omenești(toate ... Radu gahs Radu gahs Salutare, am avut un accident soldat cu victime omenești(toate persoane sunt tefere) pentru neacordarea de prioritate, s-a întocmit dosar penal și pana la ... (vezi toată discuția)
Redobandire permis dupa accident FlorinChiper FlorinChiper Buna ziua, numele meu este Florin Chiper si ca toata lumea am si eu o problema. In data de 26.02.2014 am avut un eveniment rutier in orasul Calarasi (eu sunt ... (vezi toată discuția)