Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... amenda
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

amenda

Buna ziua

In urma unui accident mi s-a retinut permisul dar mi s-a dat o dovada pe 2 saptamani pt a conduce. Apoi nu am mai prelungit dovada timp de aprox. o luna dupa care am luat iar dovada pt 30 de zile. Dupa finalizarea dosarului de la Procuratura in care se va da NUP incepe perioada de suspendare de 3 luni, sa zicem. As vrea sa stiu daca din aceasta perioada se scade sau nu acea luna in care nu mi-am prelungit dovada.V-as ruga sa-mi spuneti si la cat s-ar ridica amenda pt neacordare de prioritate. Multumesc
danmiclovan, utilizator
perioada de suspendare incepe din momentul in care va expira dovada de circulatie...si daca o prelungiti din momentul in care se finailzeaza dosarul...
amenda o primiti cel mai probabil cand se da de catre procuror NUP
Sanctiunile sunt conditionate de incadrarea exacta care poate fi realizata dupa administrarea documentelor medicale/zile spitalizare/zile ingrijiri medicale a partii internate
In final sanctiunile sunt dispuse de procurorul care cerceteaza dosarul dvs
ynocentta, utilizator
Dupa primirea comunicarii cu solutia de neinceperea urmaririi penale confirmata de catre parchet,vi se aplica,de catre politie , sanctiunea contraventionala de neacordare de prioritate si suspendarea permisului pt.60 zile.cuntumul amenzii este stipulat in Reg.pt.aplic OG 195/02.
daca ati beneficiat de prelungirea dovezii pe parcursul cercetarilor atunci cele 60 zile curg de la expirarea ultimei perioade scrise pe dovada in caz contrar vi se restituie permisul