Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... intabularea unui apartament ipotecat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

intabularea unui apartament ipotecat

Am achizitionat un apartament cu 1 camera in cluj printr un antecontract cu firma tower srl,eu am platit suma integrala conform antecontractului ,dar aceasta firma are ipotecat la o banca terenul si constructia fara ca eu sa fiu anuntat de aceasta, acum cand am mers ca sa intabulam acest apartament mi se spune ca sa mai asteptam pana si rezolva problema cu banca(mentionez ca aceasta firma nu a intrat in insolventa instanta neacceptand cererea creditorilor pentru insolventa) Va rog ajutatima ,cum sa mi rezolv aceasta problema care ma streseaza de 2 ani .
vulpoiul, utilizator
Ati incheiat contractul definitiv de vanzare-cumparare?
nu am incheiat cvc ci doar un antecontract
si acum un proces verbal cu data certa semnat in prezenta avocatului firmei respective
Mentionez ca sunt mutat in apartament din 2009 martie,in momentul semnari antecontractului blokul era in faza de proiect aprobat de autoritatile locale
Buna ziua,
Apartamentul Dvs. este deja intabulat in CF (caci altfel nu se putea face ipotecarea lui) dar are inscrisa o ipoteca de grad I (??) in favoarea bancii care l-a finantat pe Developer .
Dupa ce semnati Contractul de V-C si achitati pretul integral, puteti merge la acea banca sa discutati conditiile in care banca isi va rdica ipoteca pe care o are asupra apartamentul Dvs.
Dupa aceea puteti face schimbarea proprietarului in CF.
Cu stima,
legalmgm, utilizator