avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 629 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Modificarea formei de organizare din SRL in ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Modificarea formei de organizare din SRL in intreprindere individuala

Exista cumva vreo posibilitate a acestei modificari in cazul in care SRL-ul are asociat unic?
Cel mai recent răspuns: deltaco , utilizator 15:55, 5 Martie 2010
Nu este posibila acesta transformarea.
Nu se poate face transformarea in nicio situatie, cele doua entitati sunt guvernate de legi distincte.
Faceti dizolvarea voluntara a SRL-ului si infiintati in schimb o intreprindere individuala (puteti infiinta intrep. indiv. si inainte de a finaliza procedura de dizolvare a SRL-ului).
Multumesc frumos!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Transformare srl in sucursala sbucuresti sbucuresti Este posibila transformarea unui SRL in sucursala a unei societati pe actiuni? Mentionez ca societatea pe actiuni in cauza detine 90%din capitalul social al ... (vezi toată discuția)
Cum se poate transforma un asociat unic al unei firme in p.f.a.? radita martonfi radita martonfi se poate transforma un asociat unic al unei firme in P.F.A. ?Daca cum se procedeaza? radita martonfi (vezi toată discuția)
Srl sau intrep. individuala ContSters205308 ContSters205308 Contabilul cu care m-am vazut azi pt. a vb. in vederea unei colaborari pt. srl-ul care trebuie sa i-mi iasa zilele acestea, mi-a sugerat sa deschid o intrep. ... (vezi toată discuția)